تلفن همراه

رگولاتور: هیچ اپراتور ارتباطی برتر اعلام نشد

رئیس رگولاتوری ارتباطات گفت: ما در ارزیابیها، به رتبه‌بندی نرسیدیم و هیچ اپراتوری را برتر اعلام نکرده‌ایم و بر اساس سطحی که بر اساس مدل کسب کرده‌اند از آنها تقدیر می‌شود.

حسین فلاح جوشقانی در مراسم هفتمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: کنگره جهانی پستی 2016 در استانبول سه هدف راهبردی بهبود زیرساختهای شبکه پستی، معرفی و ارائه محصولات مدرن و پایدار و تقویت عملکرد مؤثر در بازار را برای کشورها اعلام کرده که براساس آن برنامه‌هایی برای ارتقا کیفیت خدمات پستی کشورها تعریف شده است.
 
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افزود: اولویتهایی که UPU در این حوزه تعریف کرده مبتنی بر کیفیت خدمات ارائه سرویسهای نوین است و با توجه به ظرفیت شرکت پست به تنهایی نمی‌توانیم به این اهداف برسیم؛ قاعدتا باید حضور اپراتورهایی به غیر از پست را در این حوزه داشته باشیم.
 
وی با اعلام اینکه از سالهای گذشته شرکتهای مختلفی با مجوزهای متفاوت در حوزه پست فعالیت می‌کنند، یادآور شد: یکی از اهدافی که طبق اساسنامه جدید شرکت ملی پست مطرح شده بحث ساماندهی در این حوزه بوده و اپراتورهای پستی بر این اساس مجوز داده شده‌اند.
 
ارزش 850 میلیاردی پست به 48 هزار میلیارد ریال می‌رسد
 
رئیس رگولاتوری با تأکید بر اینکه هیچ عنوان ظرفیتی از این حوزه گرفته نمی‌شود، گفت: می‌خواهیم ساماندهی در قالب مجوزهایی که داده می‌شود داشته باشیم تا بتوانیم از ظرفیتهای همه حوزه‌ها برای تقویت پست استفاده کنیم؛ به این طریق سرمایه‌گذاری از طریق بخش غیر دولتی در پست انجام و فناوریهای نوین استفاده می‌شود.
 
وی افزود: در سال 95 ظرفیت حوزه پست و ارزش بازار پست 850 میلیارد تومان بوده است ولی با حضور دو اپراتور پستی امیدواریم ظرفیتی تا 48 هزارمیلیارد ریالی توسط بخش غیر دولتی داشته باشیم.
 
فلاح جوشقانی با اظهار امیدواری برای بهبود شاخصهای پستی با فعال شدن اپراتورهای بخش خصوصی گفت: یکی از شاخصهایی که در سطح جهانی عموما پایین هستیم، سرانه ارسال مرسولات پستی است که بر اساس شاخص 6.2 است که امیدواریم این شاخص به 16.7 با حضور اپراتورهای پستی برسیم.
 
وی ادامه داد: براساس طرح تجاری شرکت ملی پست طی پنج سال آتی حدود شش هزار و 744 میلیارد ریال در این بخش سرمایه‌گذاری خواهد داشت و زمینه ایجاد 107 هزار شغل در حوزه پستی ایجاد می‌شود.
 
رئیس سازمان تنظیم مقررات و رتباطات رادیویی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ارزیابیهای سالانه بر اساس شاخصهای این سازمان انجام می‌شود، گفت: این ارزیابیها  در قالب مدل تعالی سازمانی و بر مبنای جایزه کیفیت انجام می‌شود و به هیچ عنوان خود سازمان به عنوان ارزیاب در این جایزه شرکت ندارد.
 
هیچ اپراتوری برتر اعلام نشد
 
وی همچنین گفت:‌ ما در ارزیابیها به رتبه‌بندی نرسیدیم و هیچ اپراتوری را برتر اعلام نکرده‌ایم و بر اساس سطحی که بر اساس مدل کسب کرده‌اند از آنها تقدیر می‌شود.
 
به گزارش خبرنگار تسنیم، امروز همزمان با سالگرد تأسیس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دو اپراتور بخش خصوصی پست پروانه فعالیت خود را دریافت کردند.
 
شرکتهای ترن پارت تیپاکس و پست پیشگامان بادپا که اسامی آنها پیش از این توسط تسنیم رسانه‌ای شده بود، موفق شدند پروانه فعالیت خود را به عنوان اپراتورهای خصوصی پست دریافت کردند.
 
بر اساس اساسنامه جدید شرکت ملی پست ایران که در مرداد ماه سال 1395 به تصویب رسید و با توجه به بند 27 این قانون فضا برای حضور بخش خصوصی در قسمتهای غیر حاکمیتی پست مهیا شد.
 
به همین منظور سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در ابتدای سال 96 اقدام به انتشار فراخوان مزایده پروانه اپراتورهای پست خصوصی کرد و در نهایت دو شرکت ترن پارت تیپاکس و پست پیشگامان بادپا به عنوان برندگان مزایده برگزیده شدند.
 
اپراتورهای خصوصی پست به غیر از وظایف حاکمیتی عنوان شده در اساسنامه شرکت ملی پست ایران می‌توانند تمامی خدمات پستی در سراسر کشور را با رعایت استانداردها و براساس سطح خدمات تعیین شده به مردم ارائه کنند.
 
این اپراتورهای خصوصی سرویسهای نوین پستی را با فناوریهای نوین و ارزش افزوده و با افزایش کیفیت خدمات در سراسر کشور ارائه می‌کنند.

​​