لبه تکنولوژی

روبات خورشیدی هدیه ای به کشاورزان

منبع: ایران
تکنولوژی در همه بخش‌های زندگی بشر نفوذ کرده و کشاورزی نیز از این قاعده مستثنی نیست. هر قدر کشاورزان از تکنولوژی‌های جدید‌تری بهره‌ بگیرند، می‌توانند به محصول بهتری نیز دست پیدا‌ کنند.
 
یکی از این تکنولوژی‌ها، روبات‌ها هستند و یکی از کشور‌هایی که در زمینه فناوری‌های مرتبط با کشاورزی پیشرفتی چشمگیر داشته نیز سوئیس است. موضوعی که به تازگی این کشور را در زمینه کشاورزی بر سر زبان‌ها انداخته، استفاده از روبات هوشمند ecoRobotix است؛ روبات‌هایی که با انرژی نور‌ خورشید کار می‌کنند و می‌توانند علف‌های هرز را به تنهایی مورد هدف قرار ‌دهند تا به این ترتیب استفاده از آفت‌کش‌‌ها و سموم به میزان قابل ‌توجهی کاهش یابد.
 
در طراحی این روبات که توسط یک استارتاپ در سوئیس طراحی و تولید شده‌ است، کاملاً مسائل محیط‌‌ ‌زیست مورد توجه قرار گرفته‌ است چرا‌که انرژی مورد‌ نیاز خود را با حرکت در مزرعه و از طریق نور خورشید به‌ دست می‌آورد. این روبات با کمک انرژی نور خورشید براحتی می‌تواند در مزارع حرکت کرده و علف‌های هرز را پیدا کند.
 
گفتنی است که یک صفحه و پنل خورشیدی، بدنه این روبات را تشکیل می‌دهد و ecoRobotix می‌تواند روزانه 12ساعت بدون نیاز به هیچ سوخت دیگری حرکت کند ضمن اینکه به اپراتور انسانی نیز احتیاجی ندارد. این روبات البته می‌تواند انرژی‌ خورشیدی مصرف‌نشده را ذخیره‌ کند تا آن را در روز‌های ابری مورد استفاده قرار دهد. روبات ذکر ‌شده طی حرکت در مزرعه، با کمک دوربین‌هایی پیشرفته، می‌تواند گیاهان را از علف‌های هرز تشخیص بدهد و پس از یافتن علف هرز، آن را با کمک بازوی روباتیک خود به‌سرعت و به‌صورت مکانیکی از زمین بیرون کشیده و در شرایطی هم که این کار امکانپذیر نباشد، به میزان دقیق و حداقلی از علف‌کش و آفت‌کش‌ها استفاده می‌کند.

​​