فناوری اطلاعات

100 برابرشدن سرعت رایانه ها با تراشه تراهرتز

محققان پس از سه سال تلاش به فناوری جدیدی دست یافتند که سرعت رایانه های فعلی را تا 100 برابر افزایش می‌دهد.
 
 
به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، تاکنون گرمایش بیش از حد و مقیاس پذیری، دو مانع مهم تولید تراشه‌های تراهرتز بودند اما اکنون محققان به فناوری اپتیکی جدیدی دست یافتند که سرعت ارتباطات اپتیکی را با ضریب اطمینان و قابلیت تولید مقیاس پذیر مدارهای الکترونیکی ادغام می کند و امکان ساخت تراشه های تراهرتز را در اختیار می‌گذارد.
 
 
ارتباطات اپتیکی شامل فناوری‌هایی مانند اینترنت، پست الکترونیک، دیتاسنترها و تماس‌های تلفنی هستند که از نور برای انتقال داده‌ها از طریق فیبرهای نوری بهره می‌گیرند. ارتباطات اپتیکی بسیار سریع هستند اما درون تراشه‌ها این نوع ارتباطات قابل اطمینان نیست و تولید آنها در مقیاس بزرگ، امری دشوار است.
اکنون محققان از ساختاری موسوم به MONOS(مخفف Metal-Oxide-Nitride-Oxide-Silicon) برای ساخت یک مدار مجتمع بر اساس فناوری حافظه‌های فلش بهره گرفتند. این فناوری امکان افزایش سرعت رایانه های 8 تا 16 گیگاهرتزی را تا 100 برابر فراهم و زمینه را برای تولید تراشه‌های تراهرتز مهیا کرده است. 
این فناوری امکان تولید نسل جدیدی از تجهیزات بی‌سیم بسیار سریع و قدرتمند را فراهم می‌کند و موجب تحول صنایع الکترونیکی می‌شود. 

​​