لبه تکنولوژی

نمایشگری که دیده نمی‌شود

محققان دانشگاه برکلی کالیفرنیا یک نمایشگر نورده بسیار نازک ساختند که وقتی خاموش می‌شود، قابل دیدن نیست.
 
 
به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این نمایشگر که از یک نیمه رسانای تک لایه ساخته شده، تنها به اندازه سه اتم ضخامت دارد و بسیار انعطاف‌پذیر است. 
 
 
در سال 2015 میلادی محققان دریافتند نیمه‌ رساناهای تک لایه قادرند نور درخشانی را تولید کنند. اکنون محققان با تکمیل تحقیقات پیشین توانستند ابعاد جانبی نیمه رسانا را افزایش دهند و نمایشگری با قابلیت نوردهی بسازند. 
نیمه رساناهای نورده نیازمند یک جفت اتصال یا ورودی هستند تا بارهای منفی و مثبت را دریافت کنند. این ضرورت موجب محدودیت در کاهش ضخامت نمایشگرهای نیمه ‌رسانا شده است. اما نمایشگر جدید برکلی تنها یک ورودی دارد.
محققان با قراردادن نیمه‌ رسانای تک لایه روی یک صفحه عایق که در آن الکترودهایی تعبیه شده است، توانستند یک جریان AC را که به بار مثبت و منفی تبدیل می‌شود، برقرار کنند. هر دو بار به صورت همزمان در نیمه ‌رسانا جریان پیدا می‌کنند و موجب نوردهی آن می‌شوند. 
نمونه اولیه این دستگاه انرژی زیادی را مصرف می‌کند اما محققان در حال بهبود آن هستند تا بتوانند این فناوری را برای تولید نمایشگرهای هوشمند نامرئی آماده کنند. چنین نمایشگرهایی را می‌توان روی دیوارها، شیشه‌ها و حتی پوست انسان نیز به کار گرفت.

​​