تلفن همراه

اینترنت افغانستان ارزان‌تر و پرسرعت‌ می‌شود

afghan internet.jpg
 
وزارت مخابرات افغانستان اعلام کرده که با امضای قرارداد خریداری اینترنت با پهنای باند (بندویت) ۲۰ گیگابیت ( GB) برثانیه از کشور قرقیزستان بهای اینترنت در افغانستان کاهش خواهد یافت و سرعت آن نیز بیشتر خواهد شد.
 
 به گفته مسئولان وزارت مخابرات افغانستان اکنون اینترنت این کشور بیشتر از طریق پاکستان تامین می‌شود که کابل خواستار کاهش این وابستگی است.
 
 اینترنت افغانستان در حال حاضر با پهنای باند مجموعی ۴۰ گیگابیت بر ثانیه از کشورهای پاکستان، ایران، ترکمنستان، تاجیکستان و ازبکستان وارد می‌کند. اما بهای اینترنت در افغانستان، نسبت به برخی کشور های منطقه ۳۰ برابر بیشتر است.
 
 زمریالی وفا، رئیس اتحادیه خدمات اینترنیت افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که دلیل گرانی اینترنت این است که افغانستان از جمله کشورهای محصور در خشکی است و به دریا و کابل‌های دریایی راه ندارد.
 
 او گفت که افغانستان اکنون به قشر سوم اینترنت دست‌رسی دارد و این کشور تلاش دارد تا به قشر دوم دسترسی پیدا کند تا هم سرعت انترنت بهبود یابد و هم قیمت آن کاهش یابد.
 
 با رشد فناوری ارتباطی، اینتریت در حال تبدیل شدن به یکی از نیازمندی‌های اساسی مردم افغانستان است.
 
 کیفیت پایین و قیمت بالای اینترنت به چالشی اساسی برای کاربران اینترنت در این کشور مبدل شده است.
 
 اجمل عیان، رئیس شرکت دولتی افغان تلیکام می‌گوید، با وصل شدن افغانستان به شبکه اینترنتی قرقیزستان، اتکای افغانستان به پاکستان کمتر می‌شود.
 
 او گفت که در گذشته نیز افغانستان از قرقیزستان اینترنت وارد می‌کرد ولی اکنون این واردات به میزان پهنای باند ۲۰ گیگ افزایش یافته که دوبرابر میزان قبلی است.
 
 بربنیاد آمار وزارت مخابرات افغانستان شمار کاربران اینترنت در این کشور به چهار میلیون نفر ‌رسیده ‌است.
 
 این وزارت برنامه دارد که تا ۵ سال آینده شمار مشترکین اینترنت را به ۱۵ میلیون نفر افزایش دهد.
 
 شرکت‌های مخابراتی افغانستان اینترنت را از طریق کیبل/کابل نوری عرضه می‌کنند.
 
 به گزارش خبرگزاری صنا، شبکه فیبر نوری افغانستان اکنون به ۲۳ ولایت رسیده است. به دلیل وجود ناامنی و نبود امکانات، گسترش آن در سراسر افغانستان زمان‌بر خواهد بود.

​​