فناوری اطلاعات

پشتیبان‌گیری از چی و چگونه؟

کارشناسان می‌گویند پشتیبان‌گیری از داده فقط نیمی از راه‌حل است. باید مطمئن شوید که می‌توانید داده‌ها را بازیابی کنید.
 
به گزارش ایسنا، ‌ دنیای مجازی مانع حضور فیزیکی انسان ها در محیط‌های مختلف شده و به نوعی در وقت و هزینه صرفه‌جویی می‌کند، اما متاسفانه در کنار فواید و مزیت‌های زیاد این فناوری که مهمترین آن دسترسی سریع و آسان به داده‌هاست، معایب و خطراتی هم وجود دارد که آهسته و بدون سر و صدا، اثرات جبران‌ناپذیری را به همراه آورده که تا مدتهاجامعه و خانواده را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.
 
تشخیص ضرر و زیان‌ها و احتمال سوءاستفاده از کاربران در دنیای مجازی در محیط خانواده و به تبع آن اثرات مخرب آن در جامعه و خانواده‌ها که مهمترین عناصر تشکیل دهنده آن هستند، به راحتی امکان پذیر نیست و در این راستا بارها توصیه و هشدارهایی از سوی کارشناسان به کاربران شده است، ‌ در این باره شرکت مخابرات ایران هم آموزش‌های همگانی با عنوان حفاظت فناوری اطلاعات ارایه کرده که به شرح زیر است:
 
اگر از راه‌حل ابری استفاده می‌کنید، در مورد سیاست‌ها و شهرت ارائه دهنده آن تحقیق کنید و اطمینان حاصل کنید آنها نیازهای شما را برآورده می‌کنند.
 
پشتیبان‌گیری کاری ساده و ارزانی است، هرچند وقت یکبار از داده‌هایتان پشتیبان‌گیری کنید.
 
هنگام بازسازی کل سیستم با استفاده از پشتیبان حتما از آخرین و جدیدترین روش‌های امنیتی به روزرسانی شده استفاده کنید.
 
پشتیبان‌گیری را تا جای ممکن خودکار کنید و آن را به طور مرتب چک کنید.
 
برای استفاده در منزل، برنامه‌های پشتیبان‌گیری شخصی مثل Time Machin شرکت اپل یا Windows Bckup & Restore شرکت مایکروسافت به شما امکان ایجاد پشتیبانی‌گیری به صورت خودکار برنامه زمانی «تنظیمش کن و ولش کن» می‌دهند.
 
پشتیبان‌های قدیمی ممکن است باعث زحمت شوند و باید از بین بروند تا اشخاص غیرمجاز به آن‌ها دسترسی پیدا نکنند.
 
دیر یا زود با اتفاقی ناخواسته، فایل‌های شخصی، مدارک یا عکس‌هایتان را از دست خواهید داد. در چنین مواقعی پشتیبان‌ها اغلب تنها راه بازسازی زندگی دیجیتالی شماست.

​​