فناوری اطلاعات

سازمان فضایی ایران به رصدکنندگان ماهواره چینی در حال سقوط تیانگونگ-1 جایزه می‌دهد

سازمان فضایی ایران به منجمان آماتور و رصدخانه‌های کشور که تا پیش از ظهر فردا (سیزدهم فروردین ماه) داده ای از مدارگرد سقوط کرده چین به نام «تیانگونگ-1» ارسال کنند، جایزه می دهد.

به گزارش ایرنا، سازمان فضایی ایران امروز در 2 اطلاعیه جداگانه به موضوع سقوط نخستین ایستگاه فضایی چین پرداخت که با هدف آزمایش‌های فضایی در سال 2011 میلادی به فضا پرتاب شده بود و تا سال 2016 به ماموریت خود ادامه داد. 
پارسال، سازمان ملی فضایی چین اعلام کرد کنترل مداری این مدارگرد را از دست داده است. 
سازمان فضایی ایران که در تعامل با سازمان همکاری های فضایی آسیا-اقیانوسیه (اپسکو) از حدود 2 ماه پیش با نزدیک شدن به زمان ورود دوباره مدارگرد به جو زمین، وضعیت تیانگونگ-1 را پایش کرده است، از همه منجمان آماتور و رصدخانه‌های کشور دعوت کرد در صورت رصد گذرهای این مدارگرد، داده‌ها و تصاویر ثبت‌شده خود را به ایمیل رسمی isao@isa.ir ارسال کنند. 
از رصدگرانی که تا پیش از ساعت 12 ظهر سیزدهم فروردین داده‌های خود را بفرستند به رسم یادبود قدردانی می شود.
علاقه مندان می توانند برای پایش مسیر حرکت و پیش‌بینی دقیق گذرها بر اساس موقعیت جغرافیایی، پارامترهای مداری (TLE) را از تارنمای این سازمان برای استفاده از نرم‌افزارهای نجومی (مانند Starry Night) بگیرند و آن را شبیه‌سازی کنند.
البته سازمان فضایی ایران اعلام کرده است زمان و مکان دقیق سقوط این مدارگرد به دلیل پیچیدگی های فنی هنوز مشخص نیست. با این همه احتمال سقوط از ساعت 23 دوازدهم فروردین ماه تا 12 ظهر سیزدهم فروردین در پهنه جغرافیایی 43 درجه شمالی تا 43 درجه جنوبی بیشتر است که مساحتی بیش از 200 برابر کل مساحت ایران را دارد.
در اطلاعیه سازمان آمده است: مدارگرد با ورود به جو زمین، در اثر اصطکاک سوخته و متلاشی می شود اما امکان دارد قطعاتی از آن با زمین برخورد کند که هیچ تهدیدی برای مردم ایجاد نمی کند اما ممکن است قطعات احتمالی که به زمین می‌رسد، حاوی برخی ترکیبات شیمیایی سمی باشد و توصیه می شود از تماس با آن پرهیز شود.
این سازمان از هموطنان خواست اخبار صحیح را فقط از طریق مراجع رسمی دنبال کنند و به شایعه ها توجه نکنند. 

​​