اینترنت و شبکه

صدور مجوز ارائه اینترنت ماهواره‌ای جهانی توسط رگولاتوری ارتباطات آمریکا برای SPACEX

منبع: ترند
رگولاتوری حوزه ارتباطات آمریکا (FCC)، مجوز توسعه اینترنت فضایی توسط SpaceX جهت ایجاد شبکه ماهواره ای متشکل از۴۰۰۰ ماهواره‌ها برای ارائه اینترنت جهانی را صادر کرد.
 
این اولین مجوز صادرشده از سوی FCC برای توسعه پهنای باند ارتباطی در ایالات متحده از طریق فناوری ماهواره‌ای در سطح مدار کم ارتفاع لئو است.
 
براین اساس مجوز قانونی جهت استفاده از باند فرکانسی Ka 20/30 GHz و Ku 11/14 GHz به اسپیس اکس داده شده است.
 
فناوری پهن باند ماهواره‌ای این شرکت قرار است مناطق روستایی و دورافتاده که به شبکه اینترنت از طریق ارتباطات فیبرنوری و دکل‌های شبکه ارتباطات سیار دسترسی ندارد را تحت پوشش قرار دهد.
 
بیش از ۱۵ میلیون نفر در آمریکا به پهنای باند اینترنت دسترسی ندارند.
 
پیش از این و در سال گذشته نیز رگولاتوری این کشور، با درخواست شرکت های OneWeb، Space Norway و Telesat برای دسترسی به بازار آمریکا به منظور ارائه خدمات پهن باند ماهواره ای  و دسترسی به اینترنت در نواحی کم برخوردار موافقت کرده بود.
 
به‌صورت نظری، سرویس شرکت ایلان ماسک، رقیب فیبرنوری خواهد بود؛ اهمیت این سرویس بخصوص در کشورهایی که از اینترنت باکیفیتی برخوردار نیستند بیشتر نمود پیدا می‌کند.
 
پیشتر اعلام شده بود کمپانی اسپیس اکس، قصد دارد با کمک درآمد حاصل از این پروژه در درازمدت، به احداث شهری در مریخ بپردازد، اما نکته تأمل‌برانگیز این است که تعداد کل ماهواره‌های فعال تا پایان سال ۲۰۱۵ به دور مدار زمین می‌چرخند ۱۳۸۱ عدد است که ۳۷% آن مربوط به ماهواره‌های مخابراتی می‌باشد، حال تنها یک شرکت تجاری می‌خواهد جهت ایجاد شبکه ماهواره ای، تقریباً چهار برابر این تعداد ماهواره را به فضا پرتاب کند!
 
پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ بیش از ۴۰ میلیون کاربر از این سرویس استفاده خواهند کرد و درآمد سالانه‌ای معادل ۳۰ میلیارد دلار برای این شرکت به ارمغان خواهند آورد.
 
ایلان ماسک در سال ۲۰۱۵ جزئیاتی از میزان هزینه دسترسی به اینترنت هم اعلام کرد و گفت که هزینه دسترسی به اینترنت از طریق دستگاه کوچکی صورت می‌گیرد و بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ دلار برای کاربر هزینه دارد.

​​