فناوری اطلاعات

چرا اپل در مدارس موفق نخواهد بود؟

شرکت اپل تلاش بسیار زیادی را به خرج داده است تا تبلت‌های آیپد خود را به یک محصول محبوب برای استفاده در مدارس تبدیل کند ولی به نظر می‌رسد که این امر چندان برای آن‌ها ممکن نیست زیرا محصولات این شرکت به پیش‌نیازهای این محیط خاص مجهز نیستند.
 
امروزه دیگر آموزش‌وپرورش با سابق تفاوت بسیار زیادی کرده است و بسیاری از  مدارس جهان تنها به کاغذ و دفتر متکی نیستند بلکه با برنامه‌ریزی مستمر به‌سوی دیجیتالی شدن پیش می‌روند. در این میان شرکت اپل در نشست اخیر خود تلاش فراوانی را برای نزدیک شدن به این رده به خرج داده است ولی به نظر می‌رسد که تلاش‌های این شرکت برای این کار چندان موفقیت‌آمیز نخواهند بود.
 
دلیل این امر چیست و چرا اپل نمی‌تواند یک پلتفرم ایدئال برای آموزش باشد؟ این سوال موردی است که در این مقاله کوتاه به آن نگاهی خواهیم انداخت تا ببینیم که چه چیزی می‌تواند یک پلتفرم آموزشی دیجیتالی جذاب را ایجاد کند.
 
مالک فعلی بازار ابزار آموزش دیجیتالی
 
شرکت گوگل باعرضه کردن محصولات سری کروم‌بوک رسمانشان داد که یکی از بهترین واحدهای تحلیلی بازار جهان را در اختیار دارد. این شرکت به‌خوبی به بررسی بازار مصرف پرداخت و در طی این تحلیل دریافت که لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها به‌شدت رو به افول هستند. در این میان بازار موجود به نحوی طراحی نشده است که محصولات جدید در آن با اقبال زیادی روبرو باشند و به همین دلیل نیز گوگل به دنبال بازاری گشت که بتواند در آن بازار بدرخشد.
 
این شرکت این نکته را درک کرد که نیازهای کاربران عمومی به‌واسطه محصولات موجود در بازار به‌خوبی تأمین‌شده است و نمی‌توان این بازار را به‌راحتی تغییر داد. به همین دلیل نیز بازار آموزش‌وپرورش که مستعد تغییر بود، هدف گوگل قرارگرفته و سری کروم‌بوک برای آموزش در مدارس بهینه‌سازی شد. این امر موجب شده است که در حال حاضر بیشتر این بازار در اختیار این شرکت باشد.
 
آمار و ارقام خبر از آن می‌دهند که گوگل به 60 درصد از کل بازار مالکیت دارد و در این میان مالکیت اپل در این رده تنها به 15 درصد می‌رسد. این تفاوت بزرگ نشان از این دارد که اپل هنوز مسیری طولانی برای رسیدن به سری کروم‌بوک در پیش رو دارد. بااین‌حال دلایلی وجود دارد که موجب می‌شود اپل نتواند این فاصله را  پر کند.
 
دلایل شانس پایین اپل چیست؟
 
نخستین واصلی‌ترین دلیلی که موجب می‌شود نتوان فاصله یاد شده  را پر کرد، به شرایط محیط آموزشی بازمی‌گردد. در محیط‌های آموزشی معلم‌ها باید عالم محض باشند، دانش و توانایی آن‌ها باید از دانش‌آموزانشان بیشتر باشد تا آن‌ها بتوانند با کمک این قدرت، دانش خود را به دانش‌آموزان انتقال بدهند.
 
وقتی‌که یک دانش‌آموز به دانش یا توانایی برتر مربی خود شک می‌کند، دیگر به‌خوبی پذیرای یادگیری از او نیست. این امر به مورد بعدی در قهر است دلایل ما منتهی می‌شود و با این شرایط باید گفت که برای چنین کاری به یک پلتفرم متن‌باز نیاز است. وجود یک پلتفرم متن‌باز موجب می‌شود   که بتوان مجموعه بزرگی از نرم‌افزارهای رایگان را در اختیار داشته و حتی امکان شخصی‌سازی آن‌ها را نیز داشت. این امر موجب می‌شود که رویکرد انحصارطلبانه اپل به‌هیچ‌عنوان قابل‌قبول نباشد و به همین دلیل  نیز این شرکت آینده بزرگی در این رده نخواهد داشت.
 
منبع: fastcompany
 
ترجمه: آناهیتا عیوض خانی-سیناپرس

​​