فناوری اطلاعات

سال کاری در بازار کامپیوتر ایران؛ اینجا فقط چراغی روشن است

منبع: فناوران
بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری به عادت هر سال فعالیت خود را از هفته دوم فروردین ماه آغاز کرد؛ اما بازگشایی بازار در شرایطی که دلار از 5 هزار و 200 تومان عبور کرده بود تاثیر چندانی در افزایش سطح معاملات نداشت. به عبارتی بازار بدون هیچ مشتری و تنها برای روشن بودن چراغ فروشگاه ها بازگشایی شد. البته نرخ دلار آزاد پس از دو روز روندی کاهشی در پیش گرفت و رفته رفته به رقم 4 هزار و 850 تومان رسید؛ اما بازار همچنان روزهای بی رونقی را سپری می کند. به گفته کارشناسان معمولا در دو ماه نخست سال، بازار با رکود مواجه است و نباید انتظار رونق و همچنین ورود محصولات جدید را داشته باشیم. اما با توجه به شرایط موجود به نظر می رسد که امیدی به بازار حتی در ماه سوم فصل بهار نیست.
 
 سال سخت برای واردکنندگان
از سویی، بی ثباتی دلار آزاد  از یک سو و تصمیم های جدید در رابطه با حمایت از تولید داخلی در سالی که به همین اسم نامگذاری شده است، موجب نگرانی گروه واردکننده کالاهای کامپیوتری شده است.
به گفته فعالان بازار، تا قبل از نامگذاری سال جدید، حال و روز واردکنندگان حوزه آی تی چندان خوش نبود و دولت برای از معدود تولیدکنندگان، یا از نظر برخی کارشناسان مونتاژکاران داخلی، قوانین دست و پاگیری برای واردکنندگان در نظر گرفته بود. 
حالا به نظر می رسد شرایط در سال جدید برای واردکنندگان سخت تر شود.
علی رستمی، یک کارشناس و فعال بازار با بیان این موضوع که با توجه به سیاست های جدید دولت و تصمیم به حمایت از تولید داخلی، به نظر می رسد که امسال برای گروه واردکننده هم سال سختی باشد، می گوید: در سال های اخیر دولت برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی دستور خرید کالاهای ایرانی را به شرکت های دولتی و زیرمجموعه های خصوصی آنها داده بود و حالا به نظر می رسد قوانین سخت گیرانه تری اعمال 
شود.
به گفته کارشناسان البته هنوز هیچ ابلاغیه و دستورالعملی در این زمینه صادر نشده است؛ اما امید می رود که دولت به ایجاد انحصار در بازار کامپیوتر ایران فکر نکند و اتفاقی که در بازار کالاهایی مانند مانیتور رخ داد، دوباره در بازار کامپیوتر رخ ندهد.
 

​​