تلفن همراه

دولت آمریکا در مورد نقض تحریم ایران توسط هواوی تحقیق می‌کند

دادستان های آمریکایی در نیویورک در حال تحقیق در باره این مسئله هستند که آیا شرکت هواوی چین تحریم های آمریکا علیه ایران را نقض کرده است یا نه.
 
 
به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، به گفته منابع آگاه، دادستان های آمریکایی در نیویورک در حال تحقیق در باره این مسئله هستند که آیا شرکت هواوی چین تحریم های آمریکا علیه ایران را نقض کرده است یا نه.
 
این دو منبع مطلع گفتند، مقامات آمریکایی حداقل از سال 2016 به این طرف سرگرم تحقیق در مورد ادعای ارسال محصولات آمریکایی به ایران و دیگر کشورهای تحت تحریم آمریکا توسط شرکت هواوی بوده اند.
 
خبرها در مورد تحقیق وزارت دادگستری آمریکا از شرکت چینی هواوی پس از آن منتشر می شود که دولت آمریکا مجموعه اقداماتی را برای توقف یا کاهش دسترسی شرکت های چینی هواوی و زد تی ای به اقتصاد آمریکا به دلیل ادعای جاسوسی این شرکت ها از شهروندان آمریکایی، به اجرا گذاشته است.
 
به گفته این منابع، تحقیقات وزارت دادگستری آمریکا توسط دفتر دادستانی آمریکا در بروکلین انجام می شود. جان مارزولی، سخنگوی دفتر دادستانی آمریکا گفت، وجود چنین تحقیقاتی را نه تایید و نه رد می کند.
 
هواوی بزرگترین تولید کننده تجهیزات شبکه های مخابراتی جهان و سومین تولید کننده بزرگ تلفن های هوشمند گفته، «از تمام قوانین و مقرراتی که در کشورهای محل فعالیتش قابل اجراست از جمله قوانین کنترل صادرات و تحریمی و مقررات سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا» پیروی می کند.
 
این تحقیقات مشابه تحقیقاتی است که از شرکت زد تی ای چین به بهانه نقض تحریم های ایران انجام شده و به گفته این شرکت حیاتش را تهدید می کند.
 
دو منبع مذکور گفتند، مقامات آمریکایی از شرکت هواوی خواسته اند اطلاعات مربوط به نقض احتمالی قوانین کنترل صادرات و تحریم های آمریکا را ارائه کنند.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا شرکت هواوی تحریم های آمریکا علیه ایران را نقض کرده است گفت، چین مخالف این است که کشورها مقررات خود را بر دیگران تحمیل کنند.
 
وی افزود: «موضع چین مخالفت با کشورهایی است که از قوانین خود برای تحمیل تحریم های یکجانبه استفاده می کنند.»

​​