رگولاتوری

وزیر ارتباطات: صدا و سیما پول نگهداری شبکه موازی سیگنال رسانی را بدهد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام راه اندازی یک شبکه مناسب برای پخش برنامه های صداوسیما در سراسر کشور بدون نیاز به ماهواره گفت: از نظر شاخص های اعلام شده اتحادیه جهانی ارتباطات راه دور ایران دومین کشور در دنیا و اولین کشور در آسیا از نظر توسعه ICT به شمار می رود.
 
 
 
محمدجواد آذری در شورای اداری اردبیل گفت: بنا بر تکلیفی که مقام معظم رهبری ایجاد کرده بودند یک شبکه موازی سیگنال رسانی بدون نیاز به ماهواره ها را برای صداوسیما ایجاد کردیم. این شبکه بسیار مناسب که با هزینه ۳۰۰ میلیارد تومان شش ماهه که آماده فعالیت است اما چون شبکه هزینه نگهداری دارد هزینه نگهداری آن باید پرداخت شود چون ردیفی برای هزینه کرد در این مورد نداریم. 
وزیر ارتباطات از مذاکرات با صداوسیما در این مورد خبر داد و با بیان اینکه با این شبکه مشکل پوشش شبکه های تلویزیونی حل می شود، گفت: مطابق شاخص IDI که یکی از شاخص های توسعه ICT است و اتحادیه ارتباطات راه دور آن را تعیین کرده، طی سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷، دسترسی به امکانات ICT در مجموع ۱۱ رتبه، استفاده ازICT  نیز 7 رتبه و مهارتهای ICT هم ۸ رتبه ارتقا پیدا کردیم. 
وی افزود: بر همین اساس ایران از نظر نرخ رشد حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در دنیا رتبه دوم و در آسیا رتبه نخست را دارد که باتوجه به اینکه در حد فاصل شهریور تا اسفند پارسال با رشد صددرصدی همه شهرهای کشور تحت پوشش شبکه نسل سوم و چهارم تلفن همراه قرار گرفتند لذا در شاخص های آتی IDI باید انتظار رشد قابل توجهی را داشت.
آذری ایران را از نظر شاخص استفاده از خدمات ICT ضعیف دانست و گفت: در دشت مغان با تجهیزکردن ۲هزار هکتار از زمین های زیرکشت به فناوری اینترنت چیزها با استفاده از عکس های ماهواره ای قابلیت شناسایی نوع کشت و سطح آفت زده با اجرای این طرح فقط ۱.۲ میلیارد تومان در مصرف سم صرفه جویی صورت گرفت.
عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه اینترنت فقط برای خواندن خبر و سرگرمی نیست گفت: با توسعه ICT در صنعت کشاورزی بهره وری را می توان بالا برد و شغل ایجاد کرد.

​​