لبه تکنولوژی

لمس واقعیت مجازی ممکن شد

منبع: سیناپرس
دانشمندان توانسته‌اند تا یک سیستم ویژه طراحی کنند که به کمک آن می‌توان سیستم‌های واقعیت مجازی را به‌صورت کاملا متفاوتی حس کرده و در آن‌ها از حس لامسه نیز بهره برد.
 
دنیای واقعیت مجازی به ما اجازه می‌دهد تا بتوانیم به مکان‌ها و شرایطی سفر کنیم که در دنیای واقعی ممکن است برای ما ممکن نباشد. این تجربه موجب می‌شود که حسی واقعی برای ما به وجود بیاید ولی سوال این است که چطور می‌توان تجربه واقعیت مجازی را ازآنچه هست، طبیعی‌تر کرد؟ پاسخ به این سوال در اضافه کردن یک حس دیگر از حواس پنج‌گانه انسان به این سیستم‌ها است.
 
دانشمندان فعال در دانشگاه استنفورد به‌تازگی توانسته‌اند تا سیستمی را اختراع کنند که جعبه تغییر شکل دهنده نام گرفته است. این جعبه می‌تواند به‌راحتی به شما کمک کند تا بتوانید واقعیت مجازی را لمس کنید. در حقیقت این بسته را می‌توان یک تحول بزرگ در واقعیت مجازی دانست زیرا به کمک آن می‌توان با اجسام موجود در دنیای مجازی تعامل داشت.
 
این جعبه تغییر شکل دهنده از یک سری میله‌های مستطیلی شکل در بخش بالایی خود تشکیل شده است که به صورتی طراحی شده‌اند که هر یک می‌توانند در ارتفاعی متفاوت قرار بگیرند. به‌این‌ترتیب با یکپارچه‌سازی برنامه اجرایی واقعیت مجازی با این جعبه تغییر شکل دهنده می‌توان به سراغ استفاده از این ابزار برای شبیه‌سازی شکل اجسام موجود در دنیای واقعیت مجازی رفت.
 
برای مثال وقتی‌که در دنیای واقعیت مجازی به سراغ لمس کردن یک کتاب می‌روید، این پین‌های فلزی خود را به شکل آن کتاب تنظیم می‌کنند و شما با لمس کردن آن و دیدن تصویر در دنیای واقعیت مجازی می‌توانید به‌صورت رسمی ذهن خود را فریب داده و احساس کنید که آن کتاب را واقعا در دست گرفته‌اید.
 
البته هنوز مشخص نیست که این محصول چه زمانی قرار است به بازار مصرف عمومی انتقال پیدا کند و در حال حاضر این جعبه تغییر شکل دهنده تنها یک پروژه پژوهشی متعلق به دانشگاه استنفورد است. بااین‌حال در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد بهبود این فرایند و ورود آن به دنیای کاربران عادی نیز خواهیم بود.

​​