تلفن همراه

پیام رسان تام‌تام رفع فیلتر شد

 
a3780905-b629-43f9-854f-348c504684c9.jpg
 
پیامرسان تم تم هم که با دستور قضایی از بازار حذف شده بود،مجددا در دسترس قرار گرفت.
 
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، پیام رسان تم تم که شبیه تلگرام بوده و از پروتکل TLC cryptographic برای رمزنگاری پیام‌ها استفاده می‌کند از اول آوریل مورد توجه کاربران ایرانی قرار گرفت و به این ترتیب تعداد مخاطبان این اپلیکیشن که پیش از این، یک میلیون کاربر اندرویدی و ۳۰۰ هزار کاربر ios بود، رشدی قابل ملاحظه داشت.
 
این پیام رسان که از اوائل امسال و در پی قوت گرفتن احتمال فیلتر تلگرام توسط کاربران ایرانی به طور خودجوش برای دانلود و نصب آن به عنوان جایگزین احتمالی تلگرام اقدام کرده بودند، در تاریخ 18 فروردین ماه فیلتر شده بود.
دیتای موجود روی فروشگاه گوگل نشان می‌دهد کاربران ایرانی از اواخر مارس و به خصوص از اول آوریل 2018 اقدام به دانلود و نصب این پیام رسان کرده و این روزها با ارسال کامنت در بخش ری ویوی اپلیکیشن نشان می‌دهند که از این برنامه که شبیه تلگرام بوده و از پروتکل TLS cryptographic برای رمزنگاری پیام‌ها استفاده می‌کند، راضی هستند،هرچند مانند تلگرام کامل نیست.
 
گفتنی است که تم تم در اصل متعلق به کمپانی روسی Odnoklassniki است و «آلبرت پوپ کوف» مؤسس این اپلیکیشن، سال ۲۰۰۸ آن را به گروه اینترنتی Mail.RU واقع در مسکو فروخت. البته زمزمه‌هایی هم وجود دارد که کوشنر داماد ترامپ یکی از سرمایه‌گذاران این پیام رسان روسی محسوب می‌شود.
 
تم تم یک پیام رسان روسی مشابه تلگرام است که دامنه کوتاه به آدرس tt.me دارد و علاوه بر آن، با سیستم‌های اندرویدی و‌ای‌او‌اس سازگاری دارد و برای سیستم عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس نیز روی دسکتاپ و لپ تاپ می‌توان از آن استفاده کرد.
 
بسیاری، قابلیت ایجاد کانال و سوپرگروه‌ها را از دلایل اصلی گرایش کاربران به تلگرام می‌دانند؛ موضوعی که در تم تم نیز به آن توجه شده و در این پیام رسان نیز می‌توان کانال و گروه‌های پرتعداد داشت و نمایش تعداد بازدید در کانال واستیکر‌های متحرک نیز از دیگر قابلیت‌های آن است.
 
همچنین امکان تعریف مدیر و ادمین برای کانال‌های ایجاد شده توسط مدیر اصلی کانال نیز از قابلیت‌های تم تم محسوب می‌شود. ازسوی دیگر این اپ قابلیت مکالمه تصویری و صوتی و ایجاد اتاق‌های چت را نیز دارد و همچنین می‌توان ویدئو‌ها را ارسال کرد؛ ویدئو‌هایی که ذخیره می‌شوند و کاربر می‌تواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد.
 
در این پیام رسان نیز کاربر می‌تواند با استفاده از یک آی دی، بدون شماره تلفن و تنها با استفاده از حساب کاربری گوگل وارد اپ شود تا از حریم خصوصی وی حفاظت شود. امکان ارسال فایل‌ها و اطلاعات با سرعت بالا و پیش نمایش برخی وب سایت‌ها (پخش ویدئو یوتیوب درون برنامه) نیز از دیگر امکانات اپلیکیشن تم تم است و حتی گفته می‌شود که کاربر در این پلتفرم، کمتر شاهد تبلیغات آزاردهنده خواهد بود.
 
 

​​