تلفن همراه

آیا تعرفه استفاده از فیلترشکن در اینترنت همراه ایرانسل آزاد محاسبه می‌شود؟

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
در یکی از اعلامیه‌هایی که ایرانسل درباره تغییر شرایط و ضوابط استفاده از اینترنت همراه منتشر کرد، بندی درخصوص استفاده از فیلترشکن درج شد که واکنش مشترکان را در پی داشت.
در روزهای گذشته خبری مبنی بر تعرفه آزاد اینترنت همراه ایرانسل در صورت استفاده از فیلترشکن در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که واکنش کاربران و مشترکان این اپراتور را در پی داشت.
 
یکی از مشترکان با انتشار پستی در توئیتر خطاب به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تعرفه آزادی خبر داد که این شرکت برای مشترکان در نظر گرفته است. آذری جهرمی نیز در پاسخ این کاربر، وعده پیگیری داد.
 
موضوع به اعلامیه‌ای برمی‌گردد که مدتی پیش در سایت ایرانسل درخصوص تغییر ضوابط و شرایط استفاده از اینترنت همراه منتشر شده بود. یکی از این بندها به تغییر تعرفه در صورت استفاده از فیلترشکن مربوط است؛ بندی که یکی از مشترکان با انتشار آن در فضای مجازی جریان ساز شد. تصویر زیر مربوط به این اعلامیه است.
 
ایرانسل نیز در پی فراگیر شدن این پست و پاسخ وزیر، توضیحات مبسوطی درخصوص این ادعا در سایت خود منتشر کرد. شرکت ایرانسل این خبر را تکذیب و آن را سوءبرداشت مشترک موردنظر عنوان کرد و در اعلامیه بعدی، بند موردنظر را اصلاح کرد. در توضیحات مذکور آمده است:
 
"ایرانسل مدتی پیش در سایت خود اعلام کرد تعرفه ترافیک اینترنت برای استفاده از ۲۰۰ سایت برتری که در داخل ایران میزبانی می‌شوند (سرور داخلی دارند) را ۵۰ درصد کاهش داده است. نحوه محاسبه این خدمت بر اساس آی‌پی کاربران است. در صورتی که کاربر از ابزارهای فیلترشکن و یا تغییر دهنده آدرس آی پی استفاده کند، درواقع آی‌ پی خود را تغییر می‌دهد و به همین دلیل دیگر امکانی وجود ندارد که تمامی اپراتورها از جمله همراه اول، ایرانسل و رایتل تشخیص دهند که کاربران از این ۲۰۰ سایت بازدید کرده است. بنا بر این هنگامی که با VPN یا دیگر ابزارهای مشابه از ۲۰۰ سایت منتخب بازدید صورت گیرد تعرفه ترافیک به‌صورت عادی محاسبه می‌شود و تخفیف ۵۰ درصدی روی آن اعمال نمی‌شود.
 
این جمله اولیه در سایت ایرانسل به این معنی نیست که استفاده از فیلترشکن یا نرم افزارهای تغییر دهنده آی پی هزینه‌ای اضافی را بر کاربر تحمیل می‌کند. در واقع هنگامی که از ابزارهای تغییر آی‌پی استفاده می‌کنید، میزان حجمی که از بسته اینترنت شما کسر می‌شود یا میزان هزینه‌ای که بابت هر کیلوبایت در استفاده آزاد می‌پردازید، تفاوتی برای سایت‌های داخلی و خارجی نخواهد داشت و شما تنها در بازدید از سایت‌های منتخب ایرانی، ۵۰ درصد تخفیف دریافت می‌کنید".

​​