لبه تکنولوژی

"جیمز وب" مجددا به مشکل خورد

منبع: ایسنا
تلسکوپ فضایی "جیمز وب" طی آزمایشات خود در آزمایشگاه "نورثروپ گرومن"( Northrop Grumman) در جنوب کالیفرنیا، با مشکل فنی دیگری مواجه شده است.
 
به گزارش تک‌تایمز، گِرگ رابینسون مدیر برنامه تلسکوپ فضایی "جیمز وب"(JWST) در گزارشی در آکادمی ملی مطالعات فضایی اظهار کرد، پیچ و مهره‌های محافظ خورشیدی این تلسکوپ از دستگاه جدا شده‌اند. این محافظ که به اندازه یک توپ تنیس است، برای محافظت تلسکوپ فضایی از نور و گرمای زیاد خورشید طراحی شده است.
 
رابینسون گفت: قطعات سخت‌افزاری از تلسکوپ محافظت می‌کند. اما با عملکرد نوری دستگاه ارتباطی ندارد.
 
وی افزود، ما در حال حاضر معتقدیم که تمامی قطعات سخت‌افزاری اعم از پیچ و واشر تلسکوپ، از پوشش این محافظ افتاده‌اند. به همین جهت ما می‌خواهیم علت این مشکل و راههای رفع آن را بیابیم.
 
تلسکوپ فضایی جیمز وب"(James Webb Space Telescope) که یک ابزار جانشین برای تلسکوپ فضایی هابل است، یک تلسکوپ فضایی بسیار پیشرفته است که در صورت موفقیت در مراحل پرتاب و استقرار به عنوان بزرگترین تلسکوپ فضایی جهان شناخته خواهد شد. طبق محاسبات انجام شده جیمز وب با استفاده از طول موج بلند نارنجی- قرمز نور مرئی و از طریق نور مادون‌قرمز با طول موج مشخص کیفیت بی‌نظیری را ارائه خواهد کرد.
 
این برای اولین بار نیست که تلسکوپ فضایی "جیمز وب" پیش از پرتاب دچار اختلال می‌شود. این اختلال باعث شد که اولین پرتاب این تلسکوپ در سال 2019 با تاخیر مواجه شود. 
 
وی ادامه داد، احتمالا برنامه پرتاب این تلسکوپ در سال 2020 انجام شود.
 
ناسا، ماه گذشته در یک نشریه مطبوعاتی اعلام کرد که برای انجام یک ماموریت موفق، این تلسکوپ نیازمند زمان بیشتری برای راه اندازی است تا آزمایشات نهایی آن انجام شود.
 
رابرت لایت‌فود مدیر فعلی ناسا اعلام کرد، تلسکوپ جیمز وب در اولویت ماموریت‌های فضایی این سازمان است و همچنین بزرگترین پروژه بین‌المللی فضایی در تاریخ آمریکا است.
 
وی افزود، تمامی تجهیزات سخت افزاری این تلسکوپ اکنون تکمیل شده است.

​​