رگولاتوری

رگولاتور ایران برنامه‌هایش برای توسعه 5G و IoT را تشریح کرد

falah joshaghani.jpg

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، برنامه های این سازمان برای توسعه و بکارگیری فناوری نسل پنجم تلفن همراه و اینترنت اشیا را تشریح کرد.
 
به گزارش خبرنگار آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، حسین فلاح جوشقانی در نشست شورای رگولاتوری‌های جنوب آسیا و اقیانوسیه با موضوع فناوری و روند اینترنت اشیا و 5G گفت: برنامه رگولاتوری برای اینترنت اشیا و 5G شامل مطالعه نسل پنجم و امکان سنجی ارایه سرویس های آن در کشور، توسعه مقررات منعطف برای استفاده از سرویس های نسل پنجم، تامین فضای فرکانسی مناسب برای 5G و اینترنت اشیا در فرکانس پایین و باندهای فرکانسی بالاتر از 6 گیگاهرتز، آماده سازی برنامه فرکانسی برای ارتباطات هوشمند ماشینی و سنسورهای قرائت انرژی و آزمایش، تعریف و اولویت بندی استانداردهای مرتبط با اینترنت اشیاء است.
 
او افزود: LTE و فناوری های نسل پنجم تلفن همراه با توسعه و رشد خود موجب ایجاد اکوسیستم قدرتمندی برای اینترنت اشیا شده اند. بسیاری از صاحبان صنایع معتقدند اینترنت اشیا یکی از فرصت های کلیدی توسعه برای ارایه کنندگان سرویس و کمپانی ها طی دهه آینده است و از منظر کسب و کار هم صرفه جویی در هزینه ها و ایجاد درآمدهای جدید دو موتور محرکه اصلی اینترنت اشیا هستند.
به گفته فلاح جوشقانی، برای فعالان این عرصه واضح است که فناوری های متنوع موبایل از جمله 5G و IoT به سرمایه گذاری زیادی نیازمند هستند که تنها در محیط های دارای رگولاتوری با برنامه مطلوب قابل دستیابی است.
 
او گفت: بر همین اساس، اقدامات رگولاتوری شامل معرفی، بکارگیری و توسعه فناوری های نسل پنجم در کشورها شامل همکاری مناسب و دو جانبه میان رگولاتوری ها و نهادهای مختلف از جمله سازمان های استاندارد، دانشگاه ها، مراکز تحقیق و نوآوری اپراتورهای موبایل و شبکه، سازندگان تجهیزات و نهادهای منطقه ای و بین المللی شامل SATRC می شود.
 
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ادامه داد: دیگر اقدامات مهم رگولاتوری در این زمینه شامل طراحی و تدوین قوانینی برای کاهش موانع توسعه سرویس های 5G با رویکرد توسعه سرمایه گذاری و نوآوری است تا منجر به ایجاد اصول اولیه مساوی و عدالت محور برای تمامی بازیگران این زنجیره ارزش ضمن رعایت حقوق مشتریان، پشتیبانی از رقابت پایدار و سالم و ایجاد فضای فرکانسی مورد نیاز در زمان درست بشود.
 
به گفته او، سال های اخیر برای صنعت ICT ایران زمان رونق و شکوفایی بوده است و صاحبان صنایع توانسته اند رشدهای بزرگی را براساس سرویس های بهتر و خلاقانه تجربه کنند.
 
فلاح جوشقانی گفت: در این سال ها ارتقای شبکه به فناوری های نسل های سوم و چهارم تلفن همراه در دو اپراتور اول کشور، ارایه پروانه اپراتورهای مجازی تلفن همراه با هدف ایحاد رقابت در بازار موبایل و نوآوری و ارایه سرویس های جدید، بکارگیری رومینگ ملی در کشور با هدف کمک به تازه واردان به بازار برای فائق آمدن به چالش ها و جذب مشترکان و کسب بازار رقابتی، تکمیل پوشش فناوری های نسل سوم و چهارم در همه شهرها، بهبود فرایندهای مانیتورینگ براساس آخرین استانداردها، ارایه بهتر و با کیفیت تر سرویس ها به کاربران اپراتورها در دو حوزه ثابت و موبایل و استفاده از ابزراها و تجهیزان به روز از جمله اقدامات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در حوزه صنعت موبایل بوده است.
 
به گفته او، در دنیای امروز، توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از شاخص های کلیدی اندازه گیری رشد و توسعه کشورها به شمار می رود و توسعه ICT منجر به ارایه سرویس های ارزش افزوده متنوع، بهینه سازی تولید از جمله کاهش هزینه ها، ارتقای شاخص های محیطی، بهبود رفاه اجتماعی، کاهش بوروکراسی و همچنین تسهیل ایجاد مشاغل جدید، ایجاد ثروت ارتقای نوآوری و افزایش دانش و فرهنگ جامعه شده است.
 
رئیس رگولاتوری افزود: باتوحه با اینکه بازار موبایل، بازار بسیار بزرگی است که کاربران زیادی را جذب می کند، دولت ها می توانند روی انواع اپلیکیشن ها و سرویس های گسترده برای اهداف توسعه پایدار بهره ببرند. ضمن اینکه گسترش کاربری موبایل و پیشرفت های صنعت موبایل بسیاری از صنایع را تحت تاثیر قرار داده است که شامل اپلیکیش های موبایل، بانکداری، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا می شود.
 

​​