فناوری اطلاعات

گسترش باج افزار فلج کننده شهر آتالانتا در ایران

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به شیوع باج افزار «سم سم» در کشور که سیستم کامپیوتری مراکز بهداشتی، مدارس و بیمارستان ها را مورد هدف قرار می دهد، هشدار داد.
سم سم همان باج افزاری است که اوایل امسال با حمله به مراکز مختلف دولتی شهر آتالانتا، این شهر را فلج کرد و سبب شد بسیاری از سرویس های دولتی قطع شود.
مرکز ماهر اعلام کرد: مشاهده و رصد فضای سایبری در روزهای اخیر از افزایش فعالیت باج افزار ‫SamSam خبر می دهد. هر چند شروع فعالیت این باج افزار در ماه های فوریه، مارس و آوریل ۲۰۱۶ گزارش شده اما فعالیت جدید این باج افزار در ماه های اخیر مجدداً از سر گرفته شده است. 
بررسی ها نشان می دهد باج افزار SamSam بر خلاف سایر باج افزارها، اهداف خود را با دقت انتخاب می کند. مشاهدات حاکی از آن است که این باج افزار عموماً مراکز بهداشتی، مدارس و بیمارستان ها را مورد هدف قرار می دهد. این نکته را باید در نظر گرفت که SamSam از طریق آسیب پذیری های شناخته شده در سیستم عامل یا حمله Brute force و شکستن کلمات عبور ضعیف در سرویس ریموت دسکتاپ (RDP) اقدام به حمله می کند و دلیل موفقیت آن نیز همین نکته است.
نکته قابل توجه اینکه باج افزارها، پس از نفوذ موفقیت آمیز به سیستم قربانی، به سرعت از طریق درایوهای به اشتراک گذاشته شده در شبکه که در سیستم ها نگاشت شده اند باعث رمزگذاری اطلاعات سایر سیستم های موجود در شبکه نیز می شوند.
مرکز ماهر به مدیران و راهبران شبکه توصیه اکید کرده که پس از به روزرسانی سیستم عامل و نصب آخرین وصله های امنیتی، نسبت به امن سازی سرویس های موجود در شبکه خصوصا RDP اقدام کرده و حتما از پشتیبان گیری منظم داده ها اطمینان حاصل کنند.
نام این باج افزار اوایل فروردین امسال زمانی سر زبان ها افتاد که شهر آتالانتا را فلج کرد. از آن زمان تاکنون این باج افزار به مراکز صنعتی، بیمارستان ها و مدارس مختلف حملات موفقیت آمیزی داشته است. علاوه بر این هکرها به خوبی توانسته اند هویت خود را مخفی کرده و به باج گیری ادامه دهند.

​​