فناوری اطلاعات

20 کارشناس جهانی به کارگاه امنیت سایبری ایران آمدند

منبع: ایرنا
رییس دانشکده پست و مخابرات از حضور 20 کارشناس از هند، مالزی، سنگاپور، کره جنوبی، تایلند و برخی کشورهای منطقه در کارگاه آموزشی بین المللی «امنیت فضای مجازی» خبر داد که اتحادیه جهانی مخابرات (آی.تی.یو) با همکاری این دانشکده در تهران برگزار می کند.
 
«وحید یزدانیان» امروز در نشست خبری افزود: نخستین کارگاه آموزشی «امنیت فضای مجازی» در ایران با همکاری اتحادیه جهانی مخابرات و مرکز آموزش پیشرفته مخابراتی هند (آ.ال.تی.تی.سی) از بیست و دوم تا بیست و ششم اردیبهشت ماه در تهران برگزار می شود. 
یزدانیان ادامه داد: اتحادیه جهانی مخابرات فرایند ثبت نام در کارگاه آموزشی امنیت سایبری را بر عهده داشت و سقف تعیین شده از سوی این نهاد 65 نفر بود که 20 نفر آنان کارشناسان بین المللی اند.
وی اضافه کرد: 45 کارشناس بخش های دولتی و خصوصی ایران نیز در کارگاه ثبت نام کرده اند.
به گفته وی، آموزش های این کارگاه منطبق با استانداردهای اتحادیه جهانی مخابرات است. همچنین چهار نفر از استادان ایرانی که بتازگی تایید این اتحادیه را برای تدریس گرفته اند، در کارگاه بین المللی امنیت فضای مجازی دوره هایی برگزار می کنند. 
رییس دانشکده پست و مخابرات شانزدهم اردیبهشت ماه امسال گفت: اتحادیه جهانی مخابرات (آی.تی.یو) هفت نفر از استادان ایرانی در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات را تایید کرد تا به عنوان مدرسان رسمی این اتحادیه در کارگاه های بین المللی حضور یابند. 
یزدانیان افزود: مدارک شرکت کنندگان این دوره بین المللی با همکاری اتحادیه جهانی مخابرات و پس از ارزیابی های این نهاد داده می شود و دارندگان مدارک می توانند از مزیت هایی استفاده کنند.
وی برگزاری چنین کارگاه هایی را عاملی برای دانش افزایی و انتقال تجربه های بین المللی به کشور بویژه درباره افزایش امنیت کودکان در فضای مجازی و «دارک نت»* دانست.
دارک نت شبکه‌ای شخصی و پوشیده است که ارتباطات آن در چارچوب غیراستاندارد فقط به صورت ارتباط یک زوج معتمد یعنی کاربر به کاربر (دوست به دوست) برقرار می شود.
 
** ورود ایران به باشگاه کشورهای ارائه کننده آموزش های بین المللی 
رییس دانشکده پست و مخابرات یادآوری کرد در پی برخی سیاست های اشتباه دولت های نهم و دهم جایگاه ایران در اتحادیه جهانی مخابرات از دست رفت و هند جای کشور ما را گرفت اما اقدام های صورت گرفته در دولت یازدهم و تقویت آن در دولت دوازدهم جایگاه پیشین را به ایران بازگرداند.
یزدانیان افزود: تلاش های صورت گرفته در این چند سال اخیر سبب وارد شدن ایران به باشگاه 10 کشور برتر در زمینه ارائه آموزش های بین المللی شد و اکنون با برگزاری چنین دوره هایی گام های بلندی برای رسیدن به جمع پنج کشور برتر برداشته ایم تا ایران به مرکزی برای ارائه آموزش های بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در منطقه آسیا و اقیانوسیه تبدیل شود.
به گزارش ایرنا، پارسال ایران میزبان دومین کارگاه بین المللی با همکاری اتحادیه جهانی مخابرات بود. 
همان زمان وزیر وقت ارتباطات و فناوری اطلاعات صدور مجوز برای برگزاری دومین کارگاه آموزشی بین المللی اتحادیه جهانی مخابرات در تهران را نشانه بازگشت اعتماد سلب شده این اتحادیه به ایران و مرکزیت کشور ما در فعالیت های اینترنتی مرتبط با اتحادیه دانست. 
«محمود واعظی» گفت: ارتباطات ایران با اتحادیه جهانی مخابرات در 10 سال گذشته قطع شده بود و این اجازه را به دانشکده پست و مخابرات نمی دادند که کارگاه آموزشی منطقه ای برگزار کند. 
 

​​