فناوری اطلاعات

شوخی جالب «نوتلا» در روز جهانی «پسورد»

منبع: روزنامه ایران
تیم رسانه‌های اجتماعی نوتلا همزمان با روز جهانی «رمزعبور» (سوم ماه مه) یک توئیت رسمی منتشر کرد که در متن آن آمده است: «امروز روز جهانی کلمه عبور است؛ کلمه‌ای را که مدت‌ها است در قلب شما قرار دارد انتخاب کنید. برای مثال Nutella! #Netella #Nutella 2018».
این شوخی جالب بسرعت بین مردم پخش شد و بسیاری از کاربران به استفاده از این رمز عبور گرایش یافتند ولی جالب‌تر اینکه در این میان، مشخص شد نوتلا حقیقتاً جزو کلماتی است که بسیاری از افراد به‌عنوان رمز خود از آن استفاده می‌کنند. به‌عبارت دیگر کلمه نوتلا جزو کلمات محبوب به‌ عنوان گذرواژه بین مردم است. اما روز جهانی رمز عبور به چه معناست و اساساً چرا چنین روزی در جهان گرامی داشته می‌شود؟ روز جهانی رمز عبور(پسورد) نخستین پنجشنبه ماه مه هر سال، روزی برای توجه ویژه به امنیت رمزهای عبور و توجه به عادت های بهتر در انتخاب رمز عبور است چرا که در دنیای امروز پسوردها دروازه بان‌هایی حیاتی برای هویت دیجیتال ما محسوب می‌شوند.
درواقع رمزهای عبور به ما اجازه می‌دهند که به خرید آنلاین، بانکداری الکترونیک، رسانه‌های اجتماعی، ارتباطات شغلی و برخی روابط مربوط به کار و زندگی براحتی دسترسی داشته باشیم و البته با انتخاب رمزهایی نسبتاً پیچیده مانع حمله‌های سایبری و سرقت اطلاعات بانکی، مالی، شخصی و... خود شویم.
اما تاریخچه روز جهانی پسورد به چه زمانی بازمی گردد؟ برای نخستین بار «مارک برنت» یک محقق امنیت سایبری لزوم وجود چنین روزی را احساس کرد و همه تلاش خود را به کار گرفت تا مردم نیز به اهمیت آن پی ببرند. پس از آن کمپانی اینتل در ماه مه سال 2013 به این موضوع روی خوش نشان داد و آن را به‌عنوان یک روز رسمی در نظر گرفت و بتدریج این موضوع در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفت.
حالا دیگر در سراسر جهان هر سال تلاش می‌شود با برنامه‌هایی ویژه، اهمیت انتخاب رمز عبور مناسب، به کاربران یادآوری شود. با توجه به این توضیحات، بسیاری معتقدند که حرکت نوتلا این خوشمزه دوست داشتنی برای تشویق کاربران به استفاده از کلمه نوتلا به‌عنوان رمز عبور آن هم در روز جهانی پسورد، کار درستی نبوده است.
به هرحال آنچه مسلم است اینکه استفاده از رمز عبور منسجم، پیچیده و غیرقابل حدس، می‌تواند تا حد زیادی از حمله‌های هکری جلوگیری کند.

​​