فناوری اطلاعات

پلیس فتا میگوید پول های مجازی خطرناکند

رییس پلیس فتا یکی از تهدیدات جدی در فضای تلگرام را ارایه پول مجازی گرام اعلام کرد و درباره خطرات پول های مجازی هشدار داد.

کمال هادیانفر در حاشیه ششمین نشست روسای بخش های سایبری پلیس کشورهای اوراسیا با حضور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: متأسفانه اینترنت دنیا در انحصار شش پروایدر بزرگی در دنیاست که عمده آنها نیز در ایالات متحده مستقر هستند و آنها نیز همکاری خوبی در ردیابی و پیگیری جرایم ندارند.
وی در پاسخ به سوالی درباره پول مجازی تلگرام که به تازگی تحت عنوان گرام به کاربران این شبکه اجتماعی فیلتر شده در ایران فروخته می شود، گفت: پول دیجیتال گرام یکی از تهدیدات جدی از سوی تلگرام است. در فاز نخست 1.2 میلیارد دلار از این پول مجازی عرضه شده که برابر اطلاعات ما تا کنون 810 میلیون دلار آن به فروش رفته است.
رییس پلیس فتای ناجا با بیان اینکه عمده خریداران گرام خارجی و از کشورهای روسیه هستند، گفت: برخی از خریداران نیز ناشناس هستند اما باید توجه شود که این پول مجازی هیچ پشتوانه ای ندارد و اگر در آینده پاول دوروف تصمیم بگیرد که تلگرام را جمع کند آنوقت معلوم نیست که سرنوشت این سرمایه گذاری چه خواهد شد.
هادیانفر با هشدار درباره پول های مجازی گفت: عرضه کنندگان پول های مجازی، بیت و بایت را با تبدیل کردنشان به رمز به مردم می فروشند و این پول ها هیچ پشتوانه ای ندارد و معلوم نیست فردا چه اتفاقی برای این پول ها می افتد. همانطور که درباره پول مجازی بیت کوین پس از مدتی که ارزش آن رشد فراوانی داشت، ناگهان با افت قیمت روبه رو شد.
وی با بیان اینکه خرید پول های مجازی مانند این است که مردم ریال خود را به دلار تبدیل کرده و سپس چند کد صفر و یکی دریافت کنند، گفت: معلوم نیست که سرنوشت این سرمایه چه خواهد شد.
رییس پلیس فتای ناجا با بیان اینکه تنها بانک های داخل کشور با حمایت بانک مرکزی می توانند پول مجازی تولید کنند، گفت: نظر و موضع دولت نیز درباره پول های مجازی همچون گرام و بیت کوین مشخص است و اگر بنا باشد پول مجازی تولید شود بانک مرکزی باید بر آن نظارت کند تا سرمایه شهروندان تضمین شود؛ در غیر اینصورت پلیس اجازه نمی دهد تا با سرمایه و امنیت سرمایه گذاری مردم، عده ای سودجو در خارج از کشور بازی کنند. 

​​