فناوری اطلاعات

ابداع سیستم رمزنگاری پیام‌ها در متون

منبع: ایسنا
محققان دانشگاه کلمبیا موفق به ابداع یک سیستم رمزنگاری پیغام‌ها در متون غیرمرتبط شده‌اند که کاربردی‌تر از سیستم‌های کنونی است.
 
به گزارش گیزمگ، در حالی که در حال حاضر امکان انتقال اطلاعات از طریق بارکد یا کدهای QR وجود دارد، این کدها کاملا قابل مشاهده هستند. با این حال، با استفاده از سیستم موسوم به "فونت‌کد"(FontCode) که توسط محققان دانشگاه کلمبیا ابداع شده، کاربران می‌توانند پیغام‌های خود را در متون غیرمرتبط با تغییرات تقریبا نامرئی در حروف نمایش داده شده، پنهان کنند.
 
"فونت‌کد" توسط یک تیم تحت هدایت "ژانگژی ژنگ" دانشیار علوم کامپیوتر طراحی شده است که با فونت‌های معمولی مانند Times Roman، Helvetica و Calibri کار می‌کند و همچنین با اکثر برنامه‌های پردازش متن سازگار است.
 
علاوه بر این، پیام‌های پنهان حتی زمانی که متن بر روی کاغذ چاپ می‌شود یا به یک نوع فایل دیگر تبدیل می‌شوند، حفظ می‌شوند.
 
کاربران، پیام موردنظر خود را همراه با یک متن انحرافی و غیرمرتبط که به اندازه کافی برای جا دادن پیام موردنظر بلند باشد، بارگذاری می‌کنند. سپس "فونت‌کد" تغییرات بسیار ظریفی در حروف(کاراکترها) متن، مانند تغییر عرض خطوط آنها، ارتفاع حروف و یا زاویه منحنی‌ها ایجاد می‌کند.
 
هر گروه ترتیبی از تغییرات نشان دهنده حرفی متفاوت در پیام است.
 
تغییرات اعمال شده توسط سیستم "فونت‌کد" با چشم غیرمسلح قابل تشخیص نیست. با این حال، هنگامی که یک رایانه دارای سیستم "فونت‌کد" متن را تحلیل می‌کند، حتی اگر یک تصویر دیجیتالی از یک کپی کاغذی از آن باشد، قادر به رمزگشایی پیام داخل متن است.
 
البته فقط هر رایانه دارای برنامه "فونت‌کد" لزوما نمی‌تواند همه پیام‌های مخفی را بازخوانی کند، بلکه رایانه گیرنده برای رمزگشایی پیام نیاز به دانستن کلید رمزگذاری اختصاصی که رایانه فرستنده در هنگام رمزگذاری استفاده کرده، دارد.
 
"ژنگ" می‌گوید: در حالی که برنامه‌های زیادی برای جاسوسی وجود دارد، ما فکر می‌کنیم "FontCode" برای شرکت‌هایی که مایل به جلوگیری از دستکاری سندها و یا محافظت از حق نسخه‌برداری هستند و برای خرده‌فروشان و هنرمندانی که مایل به جاسازی کدهای QR و دیگر ابرداده‌های بدون تغییر ظاهری هستند، بیشتر کاربردی است.
 

​​