فناوری اطلاعات

ارایه فناوری جدید برای نمایشگرهای ال سی دی

منبع: ایرنا
یک گروه بین المللی از محققان برای اولین بار به مطالعه ساختار و مکانیزم جهت گیری کریستال مایع پرداختند و راهکار جدیدی را برای تعیین جهت کریستال مایع ابداع کردند که امکان ساخت نمایشگرهایی LCD با زاویه بازتر را فراهم می کند.
 
به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان روسی برای بهبود زاویه نمایش از پلیمرهای کریستال مایع استفاده کردند که متشکل از مولکول های بلند پلیمری با قابلیت تغییر جهت هستند. 
پلیمر مورد استفاده در این تحقیقات پلی دی ان آلکیلسیلوسان نام دارد. هرمولکول این پلیمر یک زنجیره بلند است که در آن اتم های سیلیکون و اکسیژن جایگزین شده اند و اتم های سیلیکون دو زنجیره متقارن هیدروکربنی را به آن متصل کرده است. 
محققان دریافتند با اضافه کردن یک گروه متیلن به این زنجیره های جانبی می توانند جهت کریستال مایع را تغییر دهند. این ویژگی می تواند منجر به بهود زاویه دید در نمایشگرهای مبتنی بر فناوری LCD شود. برای این منظور از یک فناوری پیشرفته استفاده می شود تا جهت پیکسل های یکی از رنگ های نمایشگر در راستاهای مختلف تغییر کند. در نتیجه وقتی کاربر نمایشگر را از زاویه حاد مشاهده می کند، پیکسل ها رنگ یکدیگر ا تقویت کرده و تصویری با وضوح بیشتر و رنگ شفاف تر به نمایش می گذارند. 
محققان امیدوارند در آینده نزدیک بتوانند این فناوری را با هزینه ای کم تر و فرآیندی ساده تر وارد خط تولید نمایشگرهای مبتنی بر کریستال مایع کنند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه ACS Macro Letters منتشر شده است. 
 

​​