تلفن همراه

تبلت‌های جداشدنی محبوب کاربران تجاری

منبع: دنیای اقتصاد
در سال‌های اخیر تبلت‌های جداشدنی جذاب‌ترین پدیده‌های بازار جهانی تبلت‌ها بوده‌ و توانسته‌اند توجه خریداران زیادی از سراسر دنیا را به خودشان جلب کنند. در واقع این دستگاه‌ها مهم‌ترین عامل رشد بازار جهانی تبلت‌ها در سال‌های اخیر بوده‌اند؛ چون توانسته‌اند نفوذ خوبی در میان کاربران به‌خصوص در بخش‌های تجاری داشته باشند. قابلیت‌های پیشرفته و امکان بهبود ویژگی‌هایی برای کاربران حرفه‌ای‌تر همان معیارهایی هستند که باعث انتخاب و ارجحیت این محصولات نسبت به تبلت‌های ساده شده‌اند.
 
در این میان بازار مناطق پیشرفته و توسعه‌یافته مانند آمریکا و اروپای غربی سهم بیشتری از بازار تبلت‌های جداشدنی دارند و این محصولات طرفداران پر و پا قرصی در این بازارها پیدا کرده‌اند. آخرین بررسی‌های انجام‌شده از سوی موسسه تحقیقاتی IDC در این زمینه نشان می‌دهد که کل بازار تبلت در منطقه اروپای غربی در فصل اول سال جاری میلادی رشد سالانه ۱/ ۸درصدی را تجربه کرده و صادرات ۶/ ۶میلیون دستگاهی داشته است. این در حالی است که چشم‌انداز کلی بازار تبلت در این منطقه چندان روشن نیست. افزایش طول عمر تبلت‌ها به علاوه بازار نزدیک به اشباع آنها باعث شده است که کاربران تمایل چندانی به خرید مدل‌های جدید نداشته باشند تا جایی که حتی صادرات تبلت‌های جداشدنی هم در بازار این منطقه کاهش سالانه ۸/ ۸درصد را تجربه کرده  است. با این حال اما کارشناسان بازار معتقدند که افزایش مزیت‌های قابل حمل بودن این محصولات در کنار کیبوردهای حرفه‌ای و کاربردی‌تر برای کاربران تجاری، می‌تواند نقطه امیدی برای بازار این محصولات باشد. شاید به همین دلیل هم هست که بازار تبلت‌های جداشدنی امسال در بخش تجاری رشد سالانه ۵/ ۰ درصدی داشته است.
 
«دنیس پدرسن» یکی از کارشناسان موسسه تحقیقاتی IDC در این مورد می‌گوید: «صرف‌نظر از کاهش کلی در بازار تبلت‌های جداشدنی، میزان صادرات و سهم این بازار در بخش تجاری همچنان مثبت است. باید بگویم که آی‌پد پرو سهم چشمگیری از رشد بازار تبلت‌های جداشدنی در میان کاربران بخش تجاری و افزایش اقبال این محصولات داشته است. رشد نفوذ تبلت‌های جداشدنی با کیبوردهای پیشرفته و بهتر، می‌تواند موفقیت این محصولات در میان کاربران حرفه‌ای بخش تجاری را تضمین کند. در واقع این دسته از کاربران به طور معناداری به دنبال عمر باتری طولانی‌تر، صفحه نمایش با کیفیت و قابلیت‌های ارتباطی پیشرفته هستند تا بتوانند به راحتی این تبلت‌ها را جایگزین نوت‌بوک‌هایشان کنند.» هر چند بازار تبلت‌های جداشدنی در بخش تجاری در فصل اول سال ۲۰۱۸ رشد نسبی داشته است؛ اما این موضوع همچنان نمی‌تواند واقعیت کاهش جدی میزان صادرات این محصولات و چشم‌انداز تاریک آینده را در پشت خودش پنهان کند. شرکت‌های مهم تامین‌کننده قطعات به‌طور فزاینده‌ای روی سودآوری خودشان متمرکز شده‌اند و این موضوع نشان می‌دهد که نگرانی‌های جدی از ادامه حضور در بازار تبلت‌ها دارند. همزمان تقاضای خوبی برای لپ‌تاپ‌های هیبریدی و تبدیل شدنی وجود دارد که می‌تواند روی تغییر ماهیت تبلت‌های جداشدنی و آینده بازار آنها تاثیر قابل‌توجهی بگذارد.
 

​​