رگولاتوری

ارایه ساختار پیشنهادی زنجیره ارزش فضایی کشور در کمیسیون راهبردی شورای عالی فضایی

ساختار پیشنهادی زنجیره ارزش فضایی کشور توسط سازمان فضایی ایران در هفدهمین جلسه کمیسیون راهبردی شورای عالی فضایی کشور ارایه شد
 
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد جواد آذری جهرمی در هفدهمین جلسه کمیسیون راهبردی شورای عالی فضایی با اشاره به اینکه در حال حاضر ساختار زنجیره فضایی کشور ساختار مناسبی نیست و باید اصلاح شود، گفت: در این حوزه پژوهشگاه های مختلفی فعال هستند که به صورت جزیره ای و موازی کاری فعالیت می کنند و باید برنامه تقسیم بندی ملی را داشته باشیم تا هر بخشی بداند چه کاری را انجام می دهد.
 
وی با تاکید به اینکه باید دیپلماسي در این حوزه فعال شود، افزود: استفاده از ظرفیت های اپسکو و دیپلماسی فضایی باید شکل جدی تری به خود بگیرد و بتوانیم از ظرفیت مشارکت با سایر کشورها بهره برداری کنیم.
 
آذری جهرمی تصریح کرد: توسعه صنعت فضایی کشور نیاز به عزم و اراده ملی دارد و با بخشی نگری نمی توانیم به اهداف خود در این حوزه برسیم.
 
وی به فعالیت نیروهای توانمند در این بخش تاکید کرد و افزود: جوانان مومن ، متعهد و توانمند بسیار خوبی در این حوزه داریم که با جان و دل برای توسعه صنعت فضایی کشور تلاش می کنند و عدم وجود ساختار مناسب بهره وری فعالیت آنان را کاهش می دهد.
 
بنا بر این گزارش، در ابتدای این جلسه نیز مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به اجرای برنامه 10 ساله نخست فضایی کشور و توسعه این حوزه، گفت: مهمترین برنامه 10 ساله نخست تربیت نیروی انسانی توانمند، ساخت و پرتاب ماهواره بود .
 
وی تصریح کرد: به عبارت دیگر در 10 سال نخست تمرکز بر حوزه بالادستی شامل تحقیق و توسعه و تولید بوده و کمتر به بخش های کاربردی اقتصادی آن پرداخته شده است.
 
براری با اشاره به برنامه کشورهای دیگر برای توسعه اقتصاد فضایی خود، گفت: به عنوان مثال  کشور انگلستان در برنامه های خود در این حوزه قرار است از اقتصاد 14 میلیارد پوندی در سال 2017 به درآمد 40 میلیارد پوندی در سال 2030 برسد .
 
وی لازمه برنامه 10 ساله دوم کشور در حوزه فضایی را ایجاد معماری جدید برای آن عنوان کرد و افزود: در معماری جدید به دنبال زنجیره ارزش فضایی کشور هستیم و این زنجیره در چهار سطح تحقیق و توسعه، تولیدکنندگان، اپراتورهای ماهواره ای و ارایه دهندگان خدمات و محصولات نهایی به کاربران تعریف می شود.
 
بر اساس این گزارش در ادامه این جلسه اعضای کمیسیون راهبردی شورای عالی فضایی کشور پیشنهادات ونظرات خود را در زمینه زنجیره  ارزش پیشنهادی فضایی کشور مطرح کردند.
 
ساختار زنجیره  ارزش فضایی کشور بعد از تصویب در کمیسیون راهبردی شورای عالی فضایی برای ارایه و تصویب درشورای عالی فضایی، به رییس جمهور ارایه می شود.
 

​​