لبه تکنولوژی

روبات شیشه پاک‌کن برنده جایزه اینتل

منبع: ایسنا
الیور نیکولز با نمونه اولیه روبات شیشه پاک‌کن خودکار خود، برنده جایزه موسوم به «گوردون‌ای مور» در نمایشگاه بین‌المللی علوم و مهندسی اینتل شد. نمایشگاه بین‌المللی علوم و مهندسی اینتل (ISEF) در حالی چندین سال در حال برپایی است که برگزیدگان قبلی آن یک سیستم خودران ارزان‌قیمت وسایل نقلیه، یک ابزار نرم‌افزاری برای تشخیص سرطان و یک سیستم برای بهبود کیفیت هوا در کابین هواپیما را توسعه داده‌اند.
 
این نمایشگاه به‌عنوان بزرگ‌ترین رقابت بین‌المللی پیش‌دانشگاهی شناخته می‌شود و در سال جاری نزدیک به ۱۸۰۰شرکت‌کننده از ۴۲۰ نمایشگاه مرتبط در ۸۱ کشور داشت که همه آنها برای دریافت بخشی از جوایز و بورس تحصیلی به ارزش ۵میلیون دلار رقابت می‌کنند. اما برای جایزه «گوردون‌ای مور» (Gordon E Moore) تنها یک برنده وجود دارد و امسال این افتخار برای روبات اتوماتیک پاک‌کننده پنجره ساختمان‌های بزرگ تجاری نصیب «الیور نیکولز» ۱۹ ساله از سیدنی استرالیا شد. جایزه «گوردون‌ای مور» که به افتخار بنیان‌گذار اینتل نام‌گذاری شده است، ۷۵هزار دلار ارزش دارد و امسال به طراح یک روبات تمیزکننده پنجره تحویل داده شده است که گفته شده سقوط یک مستخدم هنگام تمیز کردن پنجره‌ها در مدرسه «الیور» و شکستن پای او، الهام‌بخش وی برای طراحی این روبات بوده است.
 
ساخت این روبات برای «الیور» ۲۳۰۰ دلار هزینه در بر داشته است. این روبات دارای هشت چرخ است که در یک پیکربندی ۴×۲ نصب شده‌اند و به یک قرقره روی بام ساختمان متصل می‌شود و پنجره کثیف را از بالا به پایین تمیز می‌کند. این روبات قابلیت حرکت به تمام جهات را دارد و پس از تمیز کردن هر پنجره به صورت کامل، به سراغ پنجره بعدی می‌رود. گفته می‌شود که این سیستم قادر به فعالیت در شرایط وزش باد با سرعت ۴۵ کیلومتر بر ساعت است و می‌تواند جایگزین روش‌های کنونی با هزینه ۱۱ هزار دلار برای هر بار تمیز کردن پنجره‌ها شود. ضمن اینکه به کاهش آسیب انسانی کمک می‌کند. جایزه اینتل تنها جایزه‌ای نیست که این تمیزکننده روباتیک موفق به کسب آن شده است. «نیکولز» در ماه فوریه جایگاه اول را در رده مهندسی بنیاد علوم و مهندسی «بیلیتون» در ملبورن به دست آورد.
 
دو رقیب «الیور» جایزه ۵۰ هزار دلاری مخترعان جوان نمایشگاه اینتل را به دست آوردند. «مگانا بولیمپالی» ۱۷ ساله از آرکانزاس، برای روش نوآورانه و ارزان‌قیمت خود برای ترکیب مواد شبه‌الکترود و «دروویک پاریخ» ۱۸ ساله از واشنگتن برای ابداع غشای کامپوزیت کم‌هزینه برای استفاده در باتری‌های بزرگ که انرژی را از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی و باد ذخیره می‌کنند. «روزالین هادنل» مسوول نمایشگاه اینتل گفت: اینتل از الیور نیکولز، مگانا بولیمپالی، دروویک پاریخ و همه شرکت‌کنندگان که با تحقیقات پیشگامانه خود به حل برخی از بزرگ‌ترین چالش‌های جهانی امروز کمک کردند، تشکر می‌کند. وی افزود: زمانی که دانش‌آموزان با زمینه‌ها، دیدگاه‌ها و جغرافیاهای مختلف با یکدیگر متحد شوند و ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند، هیچ محدودیتی برای آنچه آنها می‌توانند به دست بیاورند، وجود ندارد. در کل ۸۰۰۰ دلار به مابقی ۲۴ برنده برتر اعطا شد؛ درحالی‌که مدارس آنها هر کدام ۱۰۰۰ دلار از اینتل دریافت کردند و صدها نفر دیگر نیز در این نمایشگاه برنده شدند.
 

​​