فناوری اطلاعات

وزیر ارتباطات: از 200 هزار شغل فضای مجازی، 35 هزار شغل مربوط به تلگرام است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: از 200 هزار شغل در فضای مجازی، 35 هزار شغل مربوط به تلگرام است .
 
محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران درباره آماراشتغال در حوزه فضای مجازی، گفت: از ۲۰۰ هزار شغل فضای مجازی، 35 هزار شغل مربوط به تلگرام بوده است که در حال حاضر این کسب و کارها یا از نسخه های غیر رسمی تلگرام و یا از فیلتر شکن استفاده می کنند، البته این امکان فراهم است تا از سایر پیام رسان ها نیز بهره بگیرند.
 
وی در پاسخ به این پرسش که آیا در مورد تلگرام تصمیمات جدیدی گرفته شده است یا خیر گفت: ما صاحب تصمیم نیستیم اگر صاحب تصمیم‌ها،  تصمیم جدیدی گرفتند خودشان اعلام می‌کنند. 
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه کیفیت ارایه خدمات اینترنتی و شکایات مردمی در این حوزه، گفت:کیفیت سرویس بخشی از حق الناس است و برهمین اساس به طور جدی پیگیر بهبود کیفیت اینترنت هستیم تا به سرانجام مطلوب برسد.
 
وی افزود: کیفیت سرویس اینترنت از حقوق مردم است و ما خود را مدیون و موظف به احقاق حقوق مردم می‌دانیم البته با کاهش سرعت مواجه نیستیم بلکه افت کیفیت ناشی از اجرای حکم فیلتر تلگرام رخ داده است.
 
آذری جهرمی تصریح کرد: سازمان تنظیم مقررات با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت و همه اپراتورها در حال حل مشکل هستند و کسب و کارها، مجموعه های خبری، بازی های رایانه‌ای جزو گروه هایی هستند که مشکلات آنها در دست بررسی است و بهبودهای خوبی نیز حاصل شده است و  امیدواریم در طول مدت کوتاهی رضایت مشترکین فراهم شود.
 
وی ادامه داد: سرویس ‌های داخلی که مسیریابی آنان از داخل دچار مشکل شده بود با تشکیل کارگروهی  مشکلاتشان هدایت شد و دیروز جلسه‌ای با مدیران شرکت مخابرات داشتم تا این مشکل را کامل برطرف کنیم.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطر نشان کرد: از مردم  و کسب و کارهای کوچک تقاضا داریم با اعلام مشکل خود با جزییات  به ایمیلی که شرکت‌ارتباطات زیرساخت به آدرس help@tic.ir  فراهم آورده است، اطلاعات خود را برای رفع مشکل ارسال کنند.
 
 وی افزود: همچنین برای خبرگزاری‌ها و خبرنگاران تسهیلاتی از سوی وزارت ارشاد فراهم آمده است و این افراد می توانند اطلاعاتشان را از طریق وزارت ارشاد برای حل مشکلات به وزارت ارتباطات ارسال کنند.
 
آذری جهرمی خاطر نشان کرد: مردم هم می توانند از طریق 195 نظرات خود را درباره مشکلات اینترنتی به ما اعلام کنند.
 
وی درباره فعالیت نرم افزارهای و نحوه دریافت مجوز این فعالیت ها نیز اظهار کرد: نرم افزاری‌هایی که در عرصه فضای مجازی ارایه خدمت می‌کنند باید از صنف خودشان مجوز بگیرند و مطابق قانون موجود صنفشان برای آنها تصمیم گیری می‌کند.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تصریح کرد: کسب وکارهای اینترنتی یک صنف دارند  وکسب‌ کارهای سنتی یک صنف دیگر دارند و اپلیکیشن‌ها  بر اساس نوع فعالیت‌شان از یکی از این اصناف مجوز می گیرند و از سوی دیگر برای خدمات بانکی‌شان مجوز  "ای نماد" را دریافت می کنند و در حوزه گردشگری نیز سازمان میراث مجوزشان را ارایه می کند، البته قرار است که تمام این مجوزها تجمیع شود و به صورت پنجره واحد در اختیار متقاضایان قرار گیرد.
 
وی در پاسخ به سوالی در زمینه عضویت بی اختیار در پیام رسان سروش نیز گفت: اطلاعات لازم در این رابطه به مرکز ملی فضای مجازی ارسال شده است و در این مورد مرکز ملی فضای مجازی در حال بررسی موضوع است.
 
آذری جهرمی درباره وضعیت رفع فیلتر توییتر نیز افزود: تصور می کنم نظر ۶ وزیر دولت و دو نماینده منتخب مجلس که برخواسته از آرای مردم هستند، محترم شمرده می شود.
 
وی در پایان این گفتگو با اشاره به در پیش بودن راه پیمایی روز قدس نیز گفت: مردم ایران همواره حامی مردم فلسطین هستند و در حال حاضر نیز مردم فلسطین در شرایط نامناسبی قرار دارند، از یک سو اشغال کشورشان و از سوی دیگر حملاتی که به آنها می شود شرایط را برای آنها سخت‌تر می‌کند.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تاکید کرد: حرکتی که به تدبیر امام راحل جهت نام گذاری یک روز بین المللی به نام روز قدس صورت گرفته است از جمله تصمیم‌های مهم در راستای حمایت از این مردم بوده است .

​​