فناوری اطلاعات

انتقال دیتاسنترهای مایکروسافت به زیر آب

شرکت مایکروسافت اعلام کرده است که در راستای اهداف زیست‌محیطی قصد دارد تا دیتاسنترهای خود را به زیر آب انتقال داده و بتواند از اقیانوس برای خنک نگاه‌داشتن آن استفاده کند.
 
دیتاسنترها بخش بسیار مهمی از دنیای امروزی فناوری را به خود اختصاص داده‌اند و بدون شک بخش مهمی از اینترنت امروزی در این دیتاسنترها جای دارند. بااین‌وجود یکی از مشکلات اصلی این دیتاسنترها این است که کارکرد آن‌ها با ایجاد حرارت بسیار بالا همراه است و برای استفاده بینه از آن‌ها و جلوگیری از نابودی آن‌ها بر اساس دمای بالا، نیاز به سیستم‌های خنک کننده حرفه‌ای وجود خواهد داشت.
 
در این میان مایکروسافت به‌تازگی به سراغ راهکاری سبز برای خنک نگاه‌داشتن دیتاسنترهای خود رفته است. این شرکت قد دارد تا یک دیتاسنتر زیر آب ایجاد کند که در آب‌های نزدیک به جزیره ارکنی (Orkney) تعبیه می‌شود. هدف از انجام این کار، بررسی مزایای استفاده از آب دریا برای کنترل حرارت سرورها است.
 
مشکل اصلی این نوع از عملکرد دیتاسنتر این است که درصورتی‌که خرابی عملا امکان تعمیرات بر روی آن وجود ندارد و به همین دلیل نیز این کار به‌نوعی یک ریسک نیز به‌حساب می‌آید. بااین‌وجود این 12 رک پیوسته به یکدیگر می‌توانند تجربه‌ای جدید برای مایکروسافت ایجاد کنند.
 
مایکروسافت امیدوار است که با استفاده از فناوری‌های جدید، دیگر نیازی به تعمیرات زیاد بر روی دستگاه‌های خود نداشته باشد. زیردریایی‌ای که این دیتاسنتر در آن جای دارد، بخش عمده‌ای از اکسیژن مورداستفاده خود را از محیط پیرامون خود و رطوبت آن دریافت می‌کند و به همین دلیل نیز ساختار این سیستم، کاملاً منحصربه‌فرد خواهد بود.
 
دیگر موضوع مثبت این روش این است که دیگر خطاهای انسانی موجب خاموش شدن دیتاسنترها و سرورهای مهم نمی‌شود زیرا دیگر انسانی وجود ندارد که به این سیستم‌ها دسترسی داشته باشد. بااین‌وجود یک نگرانی زیست‌محیطی دیگر نیز به‌واسطه این کار به وجود آمده است و بسیاری از دوستداران محیط‌زیست معتقدند که این کار موجب می‌شود که فرایند گرمایش آب‌های قطبی به‌صورت سریع‌تری انجام پذیرد.
 
منبع: Cnet
 
ترجمه: احمد محمدحسینی - سیناپرس

​​