تلفن همراه

«مپ» کاربران حرفه ای را به همکاری فراخواند

منبع: فناوران
سرویس ایرانی «مپ» با امکاناتی جالب راه اندازی شده و آماده ارایه API به کسب و کارهایی است که به خدمات مکان محور نیاز دارند.
 
اخبار حاکی است که گوگل، هم راستا با تحریم های اعلام شده از سوی دولت ترامپ، ارتباط API سرویس نقشه خود را برای سایت های ایرانی با دامنه .ir  قطع کرده و به این ترتیب خیل سایت ها و استارت آپ هایی که خدمات مکان محور خود را مبتنی بر سرویس نقشه های گوگل ارایه می کردند، با مشکل مواجه شده اند.
مشکل تحریم و دسترسی به خدمات بین المللی، در کنار فیلترینگ سالهاست که گریبان کسب و کارها و حتی کاربران ایرانی را گرفته است. اما همین محدودیت ها، گاه موجب شده که سرویس های ایرانی جایگزین، به سرعت رشد کنند و محبوب شوند.
یکی از برجسته ترین مثال ها در این زمینه، کافه بازار است که با استفاده از فرصت تحریم پلی استور گوگل، به بازار اصلی محتوا و برنامک برای گوشی های اندروییدی در ایران تبدیل شد. 
از سوی دیگر در سال های گذشته، تعدادی از شرکت ها و استارت آپ های ایرانی، ارایه خدمات نقشه و مسیریابی را آغاز کرده اند که البته، زیر سایه سنگین گوگل و شرکت زیرمجموعه اش یعنی Waze و امثال اینها مانده اند. 
اما تحریم اخیر گوگل، می تواند برای این دسته از شرکت ها به فرصت مناسبی برای رشد تبدیل شود.
یکی از این شرکت ها، شرکت شیوه نرم افزار، از مجموعه شرکت های سان است که اخیرا اپلیکیشن و سرویس نقشه خود را که توسعه آن دو سال به طول انجامیده، با نام «مپ» در آدرس map.ir راه اندازی کرده و API و SDK به کسب و کارهای نیازمند خدمات مکان محور ارایه می کند.
«مپ» دارای نقشه نسبتا جامعی از کل کشور است و جالب اینکه امکان ارایه پیشنهاد از سوی کاربران و بهبود مداوم نقشه نیز در آن گنجانده شده است. این سرویس از آنجا که در ایران میزبانی می شود، سرعت دسترسی مناسبی هم ارایه می کند
مپ سرویس هایی از جمله کروکی، آدرس دهی (Reverse Geocode) و آدرس یابی (Geocode) را همچون سایر سرویس ها ارایه می کند؛ اما برتری آن، دقت بیشتر در مورد نقشه ایران نسبت به سرویس نقشه های گوگل و ثبت بیش از 5/2 میلیون مکان و کسب وکار روی این نقشه است که بنا به اعلام مدیران این شرکت، با همکاری کاربران و خود تیم اجرایی، این مکان ها به سرعت افزایش می یابد. ویژگی دیگر این سرویس، امکان افزودن عکس به مکان های دلخواه است. نمایش محدوده طرح ترافیک و طرح زوج و فرد، نقاط امن زلزله، مسیریابی با دوچرخه، خودرو و پیاده  و سرویس های حمل و نقل عمومی نیز از جمله امکانات جالبی است که «مپ» ارایه می کند. البته این سرویس هنوز در زمینه Navigation چندان تکامل یافته نیست.
اما یکی از اقدامات جالب تیم اجرایی مپ این است که همچون سرویس های مشابه و پیشرفته خارجی، از کاربران حرفه ای برای بررسی خدماتش دعوت کرده است. این کاربران در فاز اول با دعوتنامه انتخاب می شوند و بابت همکاری برای این سرویس خدمات و امتیازاتی نیز دریافت می کنند.
اما «مپ» تنها سرویس نقشه ایرانی نیست و سرویس های دیگری هم از جمله سیدارمپ در این زمینه از سوی استار ت آپ های ایرانی عرضه شده که معرفی آنها به کسب وکارهای ایرانی، می تواند از میزان وابستگی به خدمات گوگل بکاهد و در شرایطی که تحریم دامنگیر ما شده، فرصتی برای رشد خدمات نوآورانه فراهم بیاورد.
 

​​