فناوری اطلاعات

وزارت اقتصاد با هفت سامانه الکترونیکی تر شد

منبع: شادا
آیین بهره برداری از هفت سامانه و خدمت الکترونیکی وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد.
 
سامانه های دادور یاور، ارتباطات مردمی، ویدیو کنفرانس داخلی وزارت اقتصاد، مدیریت عملیات 251 مکرر، درخواست وجه الکترونیکی خزانه و حذف کاغذ از مکاتبات و اسناد وزارت متبوع از جمله سامانه های رایانه ای است که دیروز ازسوی وزیر اقتصاد افتتاح شد.
همچنین سامانه نظام فنی و اجرایی در سطح مناطق آزاد نیز صبح دیروز به بهره برداری رسید.
این مراسم با حضور معاونان وزیر، مدیران کل ستادی وزارتخانه و نیز مدیران کل امور اقتصادی و دارایی استان ها به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی در این مراسم با بیان لزوم فراهم ساختن شرایط دسترسی مردم از طریق تلفن همراه به خدمات مزبور خواستار انجام این موضوع ظرف حداکثر یک ماه آینده شد.
مسعود کرباسیان همچنین خواستار پیش بینی ساز و کاری در سامانه مذکور شد که امکان طبقه بندی درخواست ها و مراجعات مردمی، حسب اولویت و فوریت آنها و تعیین مدت زمان مناسب جهت پاسخگویی به آنها را، بنا بر فوریت تعیین شده، فراهم آورد.
وی با معرفی سامانه "درخواست وجه الکترونیکی" به عنوان سامانه ای برای ایجاد بستر مناسب برای درخواست الکترونیکی وجوه تخصیص یافته به دستگاه های اجرایی و آغاز فرآیند مربوط در سامانه حسابداری و پرداخت وجوه خزانه گفت: به این ترتیب دیگر لزومی به مراجعه نمایندگان دستگاه های اجرایی برای حضور در خزانه نیست و همه اقدامات به صورت آنلاین انجام می شود.
وزیر اقتصاد افزود: از طریق این سامانه، ضمن جمع آوری بیش از ۶۰ هزار دسته چک، میزان تخصیص ها و وجوه واریزی در پایان هر روز قابل مشاهده و رصد خواهد بود.
کرباسیان در معرفی سامانه ارتباطات مردمی وزارت اقتصاد گفت: با وجود این سامانه، حتی نیازی به مراجعه به پورتال وزارت اقتصاد هم نیست و مردم می توانند از طریق سایت وزارت ارتباطات درخواست ها و شکایات خود را مطرح و حداکثر ظرف ۱۰ روز پاسخ خود را دریافت کنند.
وی گفت: بنده شخصا بر عملکرد این سامانه و نحوه پاسخگویی به درخواست های مردمی نظارت خواهم داشت و آخر هر هفته گزارش کامل آن را مشاهده می کنم.
وزیر اقتصاد درباره سامانه های یاور و دادور نیز با بیان اینکه این دو سامانه به ترتیب، وظیفه "اطلاع رسانی و مشاوره پیرامون قوانین" و "رسیدگی به شکایات متقاضیان مجوز کسب و کار" را بر عهده دارند، به تشریح چگونگی شکل گیری این سامانه و حذف بیش از ۶۰۰ مجوز غیر ضرور ازسوی هیات مقررات زدایی پرداخت و گفت: نظارت کلی بر عملکرد این سامانه ازسوی ستاد وزارت اقتصاد انجام خواهد شد.
وی همچنین از رو نمایی از دو سامانه "نما" و "سام" در آینده نزدیک خبر داد که با راه اندازی آنها عملا پنجره واحدی برای صدور تمام مجوزها در کشور ایجاد خواهد شد.
کرباسیان با تشریح سامانه "دادخواهی مالیاتی موضوع ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم" که امکان ثبت شکایات مؤدیان مالیاتی سراسر کشور بدون نیاز به مراجعه حضوری را فراهم می آورد، اظهار داشت: خوشبختانه اختیار رسیدگی به اینگونه شکایات که تا سال گذشته لزوماً در تهران صورت می گرفت، به شهرستان ها تفویض شده و کار در حال انجام است.
وزیر اقتصاد با معرفی سامانه تبادل الکترونیکی اسناد و مکاتبات وزارت متبوع، راه اندازی این سامانه را علاوه بر تسریع فرآیندها و ارتقای امنیت مکاتبات، دارای این وجه مثبت ارزیابی کرد که به حفظ محیط زیست از طریق حذف کاغذ و نیز شفاف سازی فرآیندها کمک شایانی می کند.
کرباسیان در ادامه پس از معرفی سامانه "ویدیو کنفرانس وزارت اقتصاد" که امکان ارتباط صوتی، تصویری و رسانه ای فیمابین ستاد وزارتخانه و ادارات کل استانی را فراهم می آورد، در گفت و گوی مستقیم از طریق سامانه مذکور با چند تن از مدیران استانی، در جریان آخرین اقدامات و عملکرد آنها قرار گرفت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، اجرایی شدن نظام فنی اجرایی مناطق آزاد کشور را که سامانه مربوط به آن به بهره برداری رسیده است، مسبب بهره وری بیشتر پروژه های عمرانی مناطق آزاد کشور خواند.
وزیر اقتصاد همچنین از تلاش های بیمه مرکزی، گمرک، سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، سازمان امور مالیاتی کشور و ستاد وزارت امور اقتصادی و دارایی به خاطر کسب رتبه در ارزیابی سازمان فناوری اطلاعات از میان ۹۳ دستگاه اجرایی سراسر کشور قدردانی کرد.

​​