فناوری اطلاعات

تعیین تکلیف کدهای دستوری تلفن همراه در مجلس

منبع: ایبنا
رئیس کمیسیون ارتباطات مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولان بانک مرکزی هفته آینده برای تعیین تکلیف کدهای   دستوری تلفن همراه و صحبت درباره محدودیت‌های اعمال شده توسط برخی بانک‌ها در مجلس حضور پیدا می‌کنند.
رمضانعلی سبحانی فر افزود: برخی بانک‌ها به‌دلیل نظام کارمزدی نادرست در پرداخت‌های خرد و ضرردهی پرداخت‌های کمتر از دو هزار تومان نسبت به اعمال محدودیت‌هایی از جمله حداقل میزان تراکنش موبایلی دو هزار تومانی در بستر کدهای دستوری اقدام کرده‌اند. این موضوع تا به امروز چندین بار اطلاع‌رسانی شده، اما اعتقاد وزارت ارتباطات و کمیسیون ارتباطات مجلس، ادامه فعالیت USSD‌ها و برداشته شدن هرگونه محدودیتی از این بستر است. نماینده مردم سبزوار، جویین و جغتای در مجلس با بیان اینکه کدهای دستوری در سیستم بانکی و پرداخت اهمیت بالایی دارند، خاطرنشان کرد: معتقدم با وجود هزینه‌های پردازشی سنگین پرداخت‌های خرد برای بانک‌ها، بستر USSD برای بانک‌ها در بلند مدت سودآور است و می‌تواند در گسترش بحث پرداخت الکترونیکی و ارائه سرویس آسان و سریع مفید واقع شود.
رئیس کمیسیون ارتباطات مجلس تأکید کرد: بخشی از اقتصاد اپراتورهای تلفن همراه بر بستر کدهای USSD است و حذف یا ایجاد محدودیت‌ها می‌تواند درآمدهای فعالان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را کاهش دهد. فعالیت‌های جدید بانک‌ها به منظور کاهش هزینه‌ها در زمینه پرداخت خرد و جهت‌گیری به سوی سرویس‌های نوین بر پایه اینترنت به جای USSD است. در صورتی که قرار باشد بانک مرکزی در این بستر محدودیت‌هایی  اعلام کند باید یک جایگزین با ضریب نفوذ و سرعت بالا آماده کند تا افرادی که از موبایل‌های غیرهوشمند در نقاط روستایی استفاده می‌کنند، مشکلی پیدا نکنند. وی اظهارداشت: براساس مذاکرات انجام شده با بانک مرکزی قرار است هفته آینده مسئولان بانک مرکزی و مقامات ذیربط در حوزه USSD، در مجلس حضور پیدا کنند و برای کدهای دستوری چارچوبی در نظر گرفته شود تا درنهایت، این حوزه تعیین تکلیف شود. همچنین قوانین و مقررات لازم به صورت ابلاغیه به بانک‌ها و شرکت‌های فعال این حوزه ابلاغ شود و دیگر شاهد روند خودسرانه محدودیت‌های خاص از برخی بانک‌ها نباشیم.
 

​​