فناوری اطلاعات

سازمان بازرسی: نامه مکتوب هک سایت ثب تارش موجود است

منبع: فناوران
در حالی که نهادهای مسوولی چون مرکز ماهر، پلیس فتا، مرکز افتای ریاست جمهوری و مرکز پدافند غیر عامل سکوت کرده اند، اختلاف بر سر هک شدن یا نشدن سایت ثبت سفارش واردات وزارت صنعت همچنان ادامه دارد.
 
ناصر سراج، سازمان بازرسی کل کشور مدعی شده بود بر اثر هک سایت ثبت سفارش واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت، 5 هزار خودرو به صورت غیرقانونی وارد کشور شده است.
این ادعا از سوی وزارت صنعت تکذیب شد. البته این وزارتخانه واردات غیرقانونی را پذیرفت و رقم آن را بیش از 6 هزار خودرو اعلام کرد اما گفت این تخلف به دلیل هک شدن سایت نبوده است.
اما در پی انتشار اطلاعیه روابط عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تکذیب هک شدن سایت ثبت سفارش خودرو، سازمان بازرسی کل کشور نیز اطلاعیه ای صادر کرد.
براساس این اطلاعیه، رییس وقت گروه ثبت سفارش خودروهای خارجی سازمان توسعه تجارت ایران (وزارت صنعت، معدن و تجارت) طی نامه ای به سازمان بازرسی کل کشور در تاریخ ۹ خردادماه سال جاری که به امضای وی رسیده، در بخشی از نامه بیان می کند: «هیچ کدام از مراحل ثبت سفارش خودروهای سواری موردنظر توسط این دفتر صورت نگرفته است و به عبارت دیگر، دفتر مقررات طی مراحل آن نقشی نداشته است و این ثبت سفارشات تنها با هک سیستم و تغییر کد در دیتابیس در روز ۲۷–۴–۹۶ رخ داده است.»
نامبرده همچنین در بخش دیگری از این نامه اظهار می دارد: «چندین مورد نفوذ غیرقانونی به سامانه «ثبتارش» از طریق نام کاربری پرسنل دفتر مقررات در خرداد ۹۶ صورت پذیرفت که نشان می دهد شخص یا اشخاصی به صورت باندی با نفوذ به سامانه مذکور برای اشخاص متخلف اقدام به ثبت سفارش غیرقانونی کرده اند که حتی Ipهای شناسایی شده جهت شناسایی دقیق متخلفان تحویل حراست وزارتخانه شد.»
در ادامه این اطلاعیه آمده است: لازم به ذکر است، متخلفانی که با نفوذ غیرمجاز به سامانه ثبتارش در واردات غیرقانونی بیش از ۵۰۰۰ دستگاه از خودروهای لوکس دست داشتند، توسط این سازمان شناسایی و حتی نحوه ورود غیرمجاز آن ها به سامانه مذکور نیز مشخص شده و بر همین اساس سازمان بازرسی کل کشور طی نامه های هشداری خطاب به رییس سازمان توسعه تجارت ایران در تاریخ های ۲۷ فروردین ماه و ۱۰ اردیبهشت ماه ۹۷ اعلام کرده است که سایت ثبتارش قابل نفوذ بوده و لازم است که نسبت به ایمن سازی سایت مذکور یا جایگزینی سامانه جدید  اقدام شود.
در پایان این اطلاعیه آمده است: به اطلاع افکار عمومی می رساند، مساله هک شدن سامانه مذکور، نافی تخلفات صورت گرفته در این خصوص و دیگر موضوعات این پرونده توسط مسوولان مربوطه نبوده و گزارش سازمان بازرسی کل کشور در این خصوص در حال تکمیل و به زودی به مراجع ذیصلاح ارسال می شود، لذا به مسوولین امر توصیه می گردد از فضاسازی های بی جا در این خصوص پرهیز کنند.
براساس این گزارش، در حالی سازمان بازرسی کل کشور و وزارت صنعت بر سر هک سایت وزارتحانه اختلاف دارند که نه تنها نهادهای مسوول سکوت کرده اند که معلوم نیست در صورت شناسایی هکرها، چرا هیچ بازداشت و برخوردی صورت نمی گیرد.
از سوی دیگر عجیب است که اطلاع رسانی های لازم در این باره پشت پرده و محرمانه تلقی شده و خود وزارت صنعت اطلاع رسانی نکرده است.
 

​​