فناوری اطلاعات

مردم بابت هک مودم های شان مسوولیت قانونی دارند

منبع: ایرنا
رییس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا گفت: بسیاری از کلاهبرداری های اینترنتی از طریق هک مودم های همراه و خانگی مردم انجام می شود و درنهایت صاحبان آن باید پاسخگوی مقامات قضایی باشند.
 
سرهنگ علی نیک نفس افزود: کاربران اینترنتی برای جلوگیری از هک مودم های همراه و خانگی خود از سیستم رمزگذاری استفاده کنند و باید با ارتقای امنیت سیستم های خود مانع از سوء استفاده کلاهبرداران به نام آنها شوند.
وی گفت: ناآگاهی کاربران اینترنتی درباره تامین اینترنت wifi موجب سوءاستفاده مجرمانه از این فناوری شده به گونه ای که علاوه بر زیان های مادی، تبعات قانونی برای افراد به همراه خواهد داشت.
وی حسن اعتماد بیش از حد یا کم دقتی هموطنان را علت اصلی وقوع چنین جرایمی عنوان کرد و گفت: یکی از مواردی را که کاربران کمتر به آن توجه دارند انتخاب پسورد (رمزگذاری) مناسب برای مودم های وایرلس یا ADSL است.
رییس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا گفت: نداشتن اطلاعات کافی از نحوه استفاده صحیح از مودم های ADSL و انجام تنظیمات امنیتی دردسرهای زیادی را برای کاربران به وجود می آورد. مجرمان سایبری با بکارگیری و سوءاستفاده از اکانت اینترنتی افراد مرتکب جرم می شوند در حالی که فرد قربانی باید در مقابل مقام قضایی پاسخگوی عملی باشد که آن را انجام نداده است.
این مقام انتظامی ادامه داد: کاربران و استفاده کنندگان از مودم های وایرلس و ADSL در قبال اکانت خود مسوول هستند و بنابراین کاربران باید درباره امنیت wifi به نکاتی همچون استفاده از یک پسورد (wpa) قوی و امن (ترکیبی از اعداد، حروف و علامت) و نیز استفاده از یک نام مستعار توجه داشته باشند.
نیک نفس گام دیگر افزایش امنیت مودم کاربران را مخفی سازی ssid یا به اصطلاح خاموش کردن ssid broadcasting عنوان کرد و گفت: کاربران می توانند در تنظیمات مربوط به وایرلس مودمشان این گزینه را پیدا کرده و با خاموش کردن این قابلیت نام مودم خود را از لیست وایرلس ها ناپدید کنند.
رییس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا از کاربران و شهروندان خواست در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری لینک ثبت گزارش های مردمی به پلیس فتا اعلام کنند. 

​​