فناوری اطلاعات

شرایط تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات کالای رایانه ای اعلام شد

منبع: ایبنا
شرایط تخصیص ارز به واردات انواع تجهیزات سخت افزاری و کالای رایانه مشخص شد.
 
بعد از اعلام سیاست های ارزی جدید توسط دولت به منظور مدیریت بازار ارز، میزان محدودی ارز به برخی از کالاها اختصاص پیدا کرد که باعث نگرانی فعالان این اصناف از جمله موبایل و رایانه شد. اما در پی مذاکرات انجام شده توسط اتحادیه فناوران رایانه، انجمن واردکنندگان موبایل، سازمان نظام صنفی رایانه ای و با پیگیری های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بالاخره ارز دولتی به صنف موبایل و رایانه به عنوان کالاهای شامل دسته دوم و سوم ارزی تعلق خواهد گرفت.
بر این اساس، دولت کالاهای مشمول دریافت ارز دولتی را در سه دسته اولویتی قرار داده که شامل کالاهای اساسی، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی می شوند. در دسته اول (کالاهای اساسی)، اقلامی مانند گندم، روغن، برنج، نهاده های دامی، حبوبات و برخی داروها قرار گرفته اند که با ارز ۴۲۰۰ تومانی به اضافه یارانه ۴۰۰ تومانی تامین ارز خواهند شد و به عبارت دیگر نرخ هر دلار برای این گروه کالاها ۳۸۰۰ تومان می شود. ارز مورد نیاز این دسته از کالاها از محل درآمدهای فروش نفت به دست می آید. پردازشگر مرکزی و RAM در این دسته قرار گرفته اند.
دسته دوم (کالاهای واسطه ای) شامل اقلامی چون مواد اولیه و کالاهای واسطه ای و سرمایه ای مانند ماشین آلات و همچنین برخی گوشی های موبایل و لپ تاپ و لوازم کامپیوتری می شود که دلار ۴۲۰۰ تومانی از محل صادرات پتروشیمی، فولاد و مواد معدنی و سامانه نیما به واردات آنها اختصاص پیدا می کند.
برای کالاهای دسته سوم یا کالاهای مصرفی نیز ارز مورد نیاز از صادرات کالاهایی تامین می شود که ملزم به ارائه ارز خود در سامانه نیما نیستند. این کالاها با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی به اضافه قیمت اظهارنامه صادراتی تامین اعتبار خواهند شد.
 بر این اساس کامپیوتر، لپ تاپ و قطعات اصلی این تجهیزات در دسته دوم کالاهای مشمول دلار ۴۲۰۰ تومانی قرار گرفته اند و کالاهای ضروری شامل نوت بوک، تبلت، سیستم های سرور، درایو نوری، مادربورد، کارت گرافیک و کارت صدا و ویدیو است؛ همچنین ردیف دیگری با عنوان سایر در نظر گرفته شده که شامل سایر کالاها با حقوق ورودی ۵ درصد می شود.
در این لیست، نمایشگرها و کیس کامپیوتر در دسته سوم ارزی قرار گرفته و حقوق ورودی آ‎نها به دلیل حجم انبوه تولید داخل و حمایت از کالای داخلی ۲۶ درصد تعیین شده است. در ادامه تجهیزاتی از جمله مودم، تجهیزات شبکه و کارت شبکه در لیست دوم قرار دارند و مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند که برای مودم ۱۰ درصد و تجهیزات شبکه ۵ درصد حقوق ورودی اعلام شده است.

​​