تلفن همراه

بسته های اینترنت اپراتورها گران شد؟

شهروند: گرانی بسته‌های اینترنت  صدای بسیاری از مشترکان را درآورد و اعتراض‌ها به صفحه شخصی محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رسید. به‌طوری که برخی از مشترکان؛ به‌ویژه مشترکان اپراتور همراه اول و ایرانسل بیشترین اعتراض را داشته‌اند. البته همراه اول در پاسخ به این شایعات گفت: گران‌ نکردیم. دیگر اپراتوری که صدای مشترکان را درآورد اپراتور ایرانسل بود که در این زمینه گفت: گرانی در ازای اینترنت شبانه است. این دو اپراتور بیکار نماندند و در این زمینه توضیحاتی را برای مشترکان خود  ارایه دادند؛ همراه اول با توضیح علت حذف بسته ماهانه تشویقی اعلام کرد که افزایش قیمتی نداشته و ایرانسل می‌گوید بسته‌ها طبق الگوی مصرف مردم متنوع‌‌ شدند. اما آیا این مقولات تنها شایعه‌اند و مشترکان بهانه‌گیری می‌کنند یا آن‌که اپراتورهای همراه اول و ایرانسل بسته‌های خود را گران کرده‌اند و شایعه‌ای در کار نبوده است.
 
همراه اول : افزایش قیمت نداشتیم!
همراه اول در واکنش به این موضوع افزایش قیمت‌ بسته‌های اینترنت را رد و اعلام کرد:  قیمت برخی بسته‌ها حتی کاهش هم داشته است. برخی بسته‌ها نیز بدون تغییر مانده‌اند؛ البته برخی بسته‌های قدیمی حذف شده و در ازای آن بسته‌های جدیدی ارایه داده‌ایم. اما هیچ‌گونه افزایش قیمتی در هیچ بسته‌ای نداشته‌ایم. این اپراتور با ارایه مصداقی درباره تغییر قیمت‌های برخی از بسته‌های منتشر شده، توضیحاتی را ارایه داد: به‌عنوان مثال بسته ٦+١ بسته ویژه‌سال گذشته بوده که ٢ بار نیز تمدید شده است؛ اما برای فصل جاری بسته جدیدی ارایه شده است. بسته قبلی و بسته جدید اگرچه در مهلت ٣٠روزه زمان استفاده یکسان هستند اما در بسته جدید میزان گیگ ارایه شده افزایش یافته است. بنابراین، این ٢بسته متفاوت هستند و از نظر قیمت نیز تفاوت دارند. ارایه بسته‌های ویژه با شرایط تخفیفی در مناسبت‌های مختلف جزو اختیارات اپراتورها است و با تایید رگولاتوری ارایه می‌شود.  البته به تازگی محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به مطالب مطرح شده واکنش توییتری درباره تغییر قیمت بسته اینترنت‌ همراه اول از ١٢‌هزار تومان به ١٩‌هزار تومان، این افزایش قیمت را رد کرد و گفت: موضوع را بررسی کردم. این بسته‌ اینترنتی افزایش ٧هزارتومانی را نداشته  است.
 
ایرانسل: بسته‌های جدید طبق الگوی مصرف مشترکانند
اما اپراتور ایرانسل هم مانند همراه اول بیکار نماند و به ارایه توضیحاتی بسنده کرد و آن را این گونه ارایه داد: ایرانسل براساس الگوی مصرف مشترکان خود بسته‌های جدید و مقرون به صرفه اینترنت همراه ماهانه معرفی کرده است. مشترکان با توجه به شیوه مصرف و هزینه‌های خود تنوع بیشتری برای تهیه و استفاده از بسته‌های ماهانه ارایه شده، دارند. بسته‌های یک‌ماهه اینترنت همراه جدید ارایه شده ایرانسل با دو برابر اینترنت قابل استفاده از ساعت ٢ تا ٧ صبح در دسترس مشترکان قرار گرفته‌اند. با توجه به توضیحات ایرانسل به نظر می‌رسد این اپراتور در ازای دریافت خدمت بیشتر، هزینه‌ای که مشترکان در بسته‌های اینترنت پرداخت می‌کنند نسبت به قبل افزایش یافته است.
 
چه خبر از رایتل؟
برای روشن شدن این موضوع و افزایش قیمت تعرفه‌های بسته‌های اینترنتی رایتل با روابط عمومی این اپراتور تماس گرفتیم که در پاسخ به «شهروند» گفت: «امکان پاسخگویی برای ما وجود ندارد، ابتدا باید سوالات را ایمیل کنید تا مدیر عامل پاسخگوی سوالات شما باشد.» رایتل اپراتوری که در چند‌سال گذشته جای خود را در میان مشتریان خود به خوبی پیدا کرده است. اما خبری از افزایش قیمت یا حتی تغییر تعرفه‌های بسته‌های موبایل این اپراتور نیست. چرا که در سایت رایتل چند نمونه از بسته‌های اینترنتی ارایه شده است و  از تعرفه‌های نزدیک به همراه اول و ایرانسل می‌توان به بسته ٣٠ روزه با ٥/٤ گیگ اشاره کرد که قیمتی بالغ بر ١٧‌هزار تومان دارد، البته باید در نظر داشت که این بسته ٥/٤گیگ به همراه ٥/١ گیگ شبانه است .

​​