فناوری اطلاعات

عاقبت نافرجام سایت‌های آلوده به بدافزار اخاذی از مالیات‌دهندگان

منبع: ایسنا
سازمان گمرک و دارایی انگلستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد بیش از ۲۰ هزار سایت تقلبی و آلوده به بدافزار را از دسترس مالیات‌دهندگان انگلیسی خارج کرده است.
 
به گزارش زد دی نت، آمار حملات سایبری و هک در سال ۲۰۱۷ به اوج خود رسیده است و برآوردها نیز حاکی است که رکورد حملات سایبری در سال آینده میلادی ۲۰۱۸ شکسته خواهد شد.
 
بدافزارها، باج‌افزارها و حملات DDOS از جمله تهدیدهای امنیتی بودند که از سال ۲۰۱۶ کاربران فضای مجازی را در معرض خطر حملات سایبری قرار داده‌اند و موجب لو رفتن اطلاعات شخصی و محرمانه آن‌ها شده است.
 
از آنجا که وب سایت‌های مخرب و آلوده به بدافزار مدت‌هاست گریبانگیر سازمان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی بسیاری در سراسر جهان شده است، سازمان دارایی و گمرک انگلستان (HMRC) بیانیه‌ای منتشر و در آن عنوان کرده است که در طول ۱۲ ماه گذشته ( یک سال اخیر )، ۲۰ هزار و ۷۵۰ وب‌سایت آلوده به بدافزار را که کاربران را به پرداخت مالیات و پول‌های هنگفتی ترغیب می کرده‌اند، مسدود کرده است.
 
به گفته این سازمان، سایت‌های تقلبی و آلوده مذکور سعی می‌کردند آن دسته از کاربران و صاحبان مشاغلی که باید به دولت انگلستان مالیات پرداخت می‌کردند را فریب دهند و به عنوان پرداخت مالیات به صورت آنلاین، از آن‌ها مبالغ هنگفتی را اخاذی و دریافت کنند.
 
این سازمان اعلام کرده است که تلاش‌های بسیاری درباره حفظ مال و اموال شهروندان انگلیسی انجام داده و با مجرمان سایبری و متخلفان مالیاتی برخورد کرده است.
 
طبق این آمار، تلاش و مجاهدت‌های بی‌وقفه این سازمان موجب شده است ۲.۴ میلیون پوند مردم و شهروندان حفظ شده و به جیب مجرمان و متخلفان سایبری واریز نشود.
 
این بیانیه همچنین از مردم انگلستان درخواست کرده درصورت مشاهده هرگونه پیام، ای‌میل فیشینگ و وب‌سایت‌های مشکوک، آن را به آدرس پست الکترونیکی اختصاصی این سازمان فرستاده و درصورت لزوم، با شماره‌های ذکر شده در این بیانیه تماس بگیرند.
 
همانطور که در اخبار گذشته اشاره شد، سالانه شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی بزرگی در سراسر جهان متحمل خسارات و آسیب‌های جبران ناپذیری می‌شوند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به حمله سایبری به شرکت مالی اکوئیفاکس در آمریکا، سازمان بهداشت و سلامت در انگلستان، وزارت‌های دفاع و امور خارجه بسیاری از کشورها، شرکت حسابرسی دیلویت (Deloitte) در آمریکا اشاره کرد.
 
بنابراین می‌توان گفت خطر حملات سایبری در کمین تمامی افراد، کاربران و شرکت‌های کوچک و بزرگ در جهان است و دیگر نمی‌توان ادعا کرد که کسی از گزند و خطرات حملات سایبری در امان است.
 
واژه فیشینگ یا Phishing که مختصرا از عبارتPassword Harvesting Fishing به معنای "بدست آوردن رمز عبور از طریق طعمه" به دست آمده و ساخته شده است، یکی از حملات سایبری شناخته شده مبتنی بر مهندسی اجتماعی است که با فریب دادن کاربران موردنظر اطلاعات محرمانه و خصوصی آن‌ها از جمله رمز عبور، اطلاعات حساب بانکی، اطلاعات شخصی و محتوای به اشتراک گذاشته شده آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی را بدست می‌آورند.
 
برخلاف سایر حملات سایبری که توسط هکرها و مجرمان سایبری و یا بهره‌گیری از آسیب‌پذیری‌های موجود در نرم‌افزار یا سخت‌افزار دستگاه‌های الکترونیکی مربوطه، حملات فیشینگ توسط خود کاربر قربانی صورت می‌پذیرد، چراکه هکرها، کاربران را فریب داده تا با دست خودشان اطلاعات موردنظر هکرها را تقدیم آن‌ها کنند.
 
حملات فیشینگ یکی از متداول‌ترین  و آسان‌ترین روش‌های سرقت اطلاعات شخصی، مالی و حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی است.
 

​​