تب سوداگری در بازار موبایل بالا رفت

در پی اقدام برخی شرکت‌های واردکننده تلفن همراه که ارز ۴۲۰۰تومانی دریافت کرده و برای فروش محصولات‌شان با همین نرخ صف فروش تشکیل داده‌اند، وزیر ارتباطات نسبت به رویکرد برخی مردم برای خرید موبایل و فروش گران‌تر در آینده هشدار داد.
هم‌زمان با افزایش چشم‌گیر قیمت گوشی‌های تلفن همراه در بازار موبایل کشور، برخی واردکنندگان این محصول طی روزهای اخیر با ادعای عرضه گوشی‌های وارداتی با ارز 4200تومانی به همان قیمت در بازار، درصدد به‌تعادل رساندن بازار برآمده‌اند.
 
بر همین اساس روز گذشته در یکی از بازارهای موبایل کشور برای خرید آیفون وارداتی با ارز 4200تومانی صفی طولانی توسط مردم تشکیل شده بود؛ اما متأسفانه زمانی که لیست قیمت‌های فروش هشت و هفت میلیون تومانی را برای آیفون‌های ایکس 256 و  64گیگابایتی را برای فروش این آیفون‌های وارداتی با ارز دولتی مشاهده می‌کردید، متوجه می‌شدید که فروشندگان تنها شعار داده و در عمل ملتزم به فروش برحسب ضابطه نبوده‌اند.
 
این عوام‌فریبی نه‌تنها منجر به تعادل بازار نمی‌شود بلکه از روز گذشته کاربران بسیاری در شبکه‌های اجتماعی اقدام به واکنش نسبت به این اقدام کرده‌اند.
 
به گزارش تسنیم، وضعیت غیرشفاف بازار این بخش و عدم نظارت بر قیمت فروش محصولات الکترونیکی بازار، بار دیگر منجر به واکنش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شد.
 
محمد جواد آذری جهرمی درباره اقدام برخی افراد برای حضور در صف خرید گوشی‌های واردشده با ارز 4200تومانی گفت: با توجه به مباحثی که مطرح می‌شود و ممکن است برای ادامه فرآیند واردات گوشی، ارز 4200تومانی تعلق نگیرد، برخی افراد به‌دنبال جمع‌آوری گوشی‌های واردشده با نرخ 4200 تومان هستند تا در آینده با قیمت بالاتر بفروشند.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: طبیعتاً با توجه به اتفاقاتی که رخ داده، به‌نظر می‌رسد اجتناب‌ناپذیر باشد و یک دوران گذار به این شکل را داریم تا بازار به تعادل برسد.
 
وی تصریح کرد: با این حال چون سیاست بازار به‌صورت دقیق، مشخص نیست و نرخ ارزی که قرار است برای تأمین و واردات گوشی تخصیص یابد، نهایی نشده است بنابراین معلوم نیست این رویکرد که عده‌ای در پیش گرفته‌اند قطعاً به‌نفعشان باشد.
 
به‌زعم این وزیر جوان، در شرایط نامتعادل بازار این اتفاقات می‌افتد و اجتناب‌ناپذیر است.
 
این شائبه نیز مطرح است که واردکنندگان گوشی با ارز 4200تومانی برای اینکه بتوانند از تنگناهای قانونی و نظارتی عبور کنند اقدام به فروش محصولات خود با تشکیل صف می‌کنند اما در عمل فروش را به همکاران و نقاط فروش خود خواهند داشت تا در مرحله بعد با دپوی محصولات، بتوانند بازار آینده را که احتمالاً با افزایش قیمت محصولات مواجه هستیم مجدداً راهبری کنند و به سود سرشاری برسند.
 

​​