فناوری اطلاعات

کسی حالا حالاها خرید نمی کند

منبع: فناوران
با وجود اینکه برخی از منابع خبری، از کاهش نرخ دلار تا رقم حدودی 8 هزار تومان خبر می دهند؛ اما وضعیت بازارهای خرید و فروش کالاهای کامپیوتری و دیجیتال تغییری نکرده است.
 
این در حالی است که برخی از نهادهای خصوصی مانند اتحادیه ها از کاهش قیمت ها در آینده نزدیک خبر داده و اعلام کرده اند که در پی ارایه لیست واردکنندگان کالاهای کامپیوتری با دلار 4 هزار و 200 تومانی، اتحادیه و سایر سازمان های مسوول وظیفه کنترل قیمت ها در بازار را به عهده گرفته و در آینده شاهد کاهش قیمت ها در بازار کامپیوتر و دیجیتال خواهیم بود.
این وعده و وعیدها در شرایطی داده شده است که هم گروه خریدار و هم فروشنده از شرایط بازار به تنگ آمده اند. با این حال از نظر خریداران نمی تواند به این وعده ها اعتماد کرد. چرا که اگر قرار بود اتحادیه و حتی دولت برای رفع این معضل و بازگشت اعتماد مردم به بازار و دولت کاری کنند، باید پیش از وقوع چنین سودجویی هایی  به فکر چاره بودند. به گفته آنها، مگر ممکن است اتحادیه نداند که اعضایش کالا را با ارز دولتی وارد کرده اند یا دلار 10 هزار تومانی؟ مگر ممکن است دولت نداند که گروه بزرگی از واردکنندگان با دلار 4 هزار و 200 تومانی کالا وارد کرده اند و با نرخ روز دلار و با سود هنگفت کالاها را به بازار تزریق می کنند؟
سوالی که مطرح است این است که چرا دولت و سازمان های مربوطه قبل از انتشار لیست با افراد خاطی برخورد نکردند؟
به گفته صالحی یکی از کارشناسان بازار کامپیووتر، واضح است که برخی از سازمان ها اظهار بی خبری کنند و بگویند که نمی دانند چه تعداد از واردکنندگان دلار دولتی گرفته اند. اما انچه مسلم است بازار به این زودی ها دستخوش تغییر و تحولات مثبت نمی شود و نمی توان بلایی که سر بازار آمده است را در مدت کوتاهی با انتشار لیست به بهانه شفاف سازی و اجبار به کاهش قیمت را جبران کرد. به گفته کارشناسان، بدون شک دعوای بزرگی در راه است. چرا که فروشندگانی که کالا را با نرخ روز از واردکننده خریداری کرده اند حاضر نمی شوند کالا را با نرخ دلار 4 هزار و 200 تومانی بفروشند و خریدار هم حاضر نیست بابت کالاها هر چند ضروری، مبلغی بیش از آنچه باید بپردازد.
کارشناسان می گویند انتشار لیست دریافت کنندگان دلار دولتی برای واردات کالاها موجب شده است خریداران بیش از پیش به بازار بی اعتماد شوند و این به ضرر بازار است. به گفته آنها، اعلام اخبار جدید از سوی مسوولان اتحادیه در رابطه با کاهش قیمت ها که در پی کنترل بازار رخ می دهد، موجب شده است خریداران حالا حالاها زیر بار خرید کالاهای کامپیوتری نروند. 
 

​​