بازار سرمایه

واریز آنلاین سود سهام شرکت های بورسی و برگزاری آنلاین مجمع ها

منبع: بورس نیوز
مدیرعامل سپرده‌گذاری مرکزی گفت: فرابورس نخستین شرکتی بود که سود آن به‌صورت آنلاین از طریق سامانه سجام واریز شد.
حسین فهیمی در خصوص آخرین آمار شرکت‌های ثبت‌نام کرده در سامانه سجام اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: تعداد متقاضیان ثبت‌نام در سجام پس از معرفی این سامانه برای ناشران بازار سرمایه، به‌شدت افزایش یافته و در مواردی به‌طور هم‌زمان شاهد حضور و تکمیل اطلاعات بیش از 20 کاربر در این سامانه هستیم.
 
فهیمی در پاسخ به سؤال در خصوص انتقاد وارده به این شرکت در خصوص استفاده از شرکت‌های خارجی برای طراحی زیرساخت‌های پروژه‌های خود گفت: برای اینکه بتوان سیستم قالب اتکا و معتبر داشت باید به‌صورت مختصر از متخصصان خارجی استفاده کرد.
 
وی ادامه داد: بیش از90 درصد سامانه‌های سمات و به‌طور ویژه سامانه سجام با استفاده از توان و تخصص پیمانکاران داخلی طراحی‌شده و در مواردی نیز از توانمندی‌های مهندسان شرکت سمات استفاده‌شده است.
 
وی در خصوص برگزاری مجامع آنلاین نیز گفت: مجمع سال جاری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تعداد اندکی شرکت که اعلام آمادگی کرده‌اند، به‌صورت پایلوت به‌صورت آنلاین برگزاری خواهد شد.
وی همچنین در خصوص درآمدها و هزینه‌های پروژه‌های انجام‌شده در سمات نیز گفت: ازآنجایی‌که شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در فرابورس ایران پذیرفته‌شده، صورت‌های مالی سمات در کدال منتشر و در دسترس عموم قرار دارد.
 
مدیرعامل سپرده‌گذاری مرکزی در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهارکرد: افرادی که در بازار سرمایه فعالیت دارند، تا 6 ماه آینده قطعاً باید در سامانه سجام ثبت‌نام کنند.
 
وی همچنین در تشریح مزایای استفاده از این سامانه گفت: برای نخستین بار یک سرویس شناسایی الکترونیکی در کشور راه‌اندازی شده و اطلاعات دریافتی از مشتریان نه در قالب فرم‌های کاغذی و نه در قالب کپی یا تصویر از مدارک و مستندات بلکه به‌صورت الکترونیکی دریافت شده و با اتصال به سامانه‌های موجود در کشور راستی آزمایی می‌شود.
 
وی افزود: ثبت‌نام در این سامانه تنها به 10 دقیقه زمان نیاز دارد و پس از اخذ اطلاعات درخواستی مرحله راستی‌آزمایی آن‌ها انجام می‌شود و بنابراین ارائه اطلاعات درست بسیار مهم بوده چراکه در غیر این صورت ثبت‌نام انجام نخواهد شد.
 
وی تأکید کرد: پس از ثبت‌نام یکبار احراز هویت از طریق رؤیت ثبت‌نام کننده در دفاتر پیشخوان انجام می‌شود و بعدازاین مرحله، فرد ثبت‌نام کننده یک‌بار شناسایی و در تمام نهادهای فعال در بازار سرمایه احراز هویت شده و در مراجعات بعدی به 108 کارگزار، 800 شرکت بازار سرمایه و 500 نهاد مالی شناسایی می‌شود.

​​