فناوری اطلاعات

تغییرات اقلیمی آینده تلکام را به خطر می‌اندازد: زیرساخت اینترنت تا ۲۰۳۳ به زیر آب می‌رود

منبع: ترند
مطالعات محققان نشان می‌دهد با افزایش آب سطح دریاها زیرساخت اینترنت در شهرهای ساحلی می‌تواند به‌طور کامل به زیر آب رود.
 
در حال حاضر دسترسی مردم به اینترنت از طریق هزاران کیلومتر مسیر ارتباطی بر بستر فیبرنوری که در سراسر جهان توسعه یافته ممکن گشته است. اما بسیاری از این کابل‌ها از نقاطی عبور داده شده‌اند که در آینده نزدیک به زیر آب می‌روند.
 
دانشمندان می‌گویند تغییرات آب و هوایی و افزایش گرمای هوا که موجب ذوب شدن یخ‌های قطبی و بالا آمدن سطح آب دریاها شده می‌تواند موجب شود تا این کابل‌ها که به‌طور کامل ضد آب نیستند، کارکردهای خود را از دست بدهند.
 
مطالعه محققان دانشگاه‌های ویسکانسین-مدیسون و اورگان برآورد می‌کند که ۴۰۰۰ مایل (۶۴۰۰ کیلومتر) فیبر نوری در ایالات‌متحده به‌زودی و تا سال ۲۰۳۳ به زیر آب خواهد رفت.
 
این محققان می‌گویند بیش از ۱۱۰۰ هاب ترافیک اینترنتی نیز در محاصره آب قرار خواهند گرفت که احتمال اختلال در فعالیت آنها نیز وجود دارد.
 
این زیرساخت‌ها ۲۰ تا ۳۰ سال پیش ساخته شده‌اند و در آن زمان، هیچ‌گونه تمهیداتی برای تغییرات آب و هوایی انجام نشده بود.
 
هرچند این تحقیق با محوریت شبکه های اینترنت آمریکا انجام‌شده اما مشخص است که مشکل یادشده محدود به امریکا یا شهرهای خاصی نخواهد بود و بسیاری از شهرهای ساحلی جهان را تهدید می‌کند.
 
محققان با استفاده از داده‌های اطلس اینترنت (نقشه زیرساختی اینترنت در سراسر جهان) و به همراه اطلاعات اداره اقیانوس‌شناسی و جوی (SLRI) این نتایج را به‌دست آوردند. این مطالعه اولین ارزیابی خطر تغییرات اقلیمی برای ارتباطات جهانی اینترنت است.
 
محققان می‌گویند: می‌بایست روش‌های پیشگیرانه برای این وضعیت اتخاذ شود.
 
پل بارفورد یکی از استادان علوم رایانه‌ای در دانشگاه ویسکانسن- مدیسون می‌گوید: بخش اعظم خسارت به زیربنای اینترنت در ۱۰۰ سال آتی اتفاق می‌افتد. ما تخمین می‌زدیم ۵۰ سال فرصت برای برنامه‌ریزی داریم؛ اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهد فرصت زیادی موجود نیست و این تهدیدات بسیار زودتر از زمان پیش بینی شده و طی ۱۵ سال آینده اتفاق می‌افتد.
 

​​