فناوری اطلاعات

مشکلات ترخیص جان واردکنندگان را به لب رسانده است

منبع: فناوران
از اواسط هفته گذشته نرخ دلار آز اد به رقم بالای 8 هزار و 200 تومان رسید؛ اما کسبه بازار تغییری در قیمت ها اعمال نکردند. حقیقت این است که در بازار بدون مشتری کالاهای کامپیوتری، دیگر کسبه به خود زحمت تغییر قیمت را نمی دهند.
 
فعالان بازار می گویند که هیچ مشتری در بازار وجود ندارد و خریداران انتظار دارند روی هر کالایی که دست می گذارند، قیمت آن با نرخ 4 هزار و 200 تومان سنجیده شود.
مسعود کوشکی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این مورد می گوید: از زمانی که خبر دریافت دلار 4 هزار و 200 تومانی از سوی برخی از واردکنندگان منتشر شده، مشکلات بازار کامپیوتر بیشتر شد. به گفته وی، حقیقت این است که ممکن است برخی از واردکنندگان دلار 4 هزار و 200 تومانی در یافت کرده باشند، اما کالا را با نرخ روز دلار به فروشندگان بازار فروخته اند و اینطور نیست که فروشندگان بازار روی فروش کالاها سود  2 تا 5/2 برابری کرده باشند.
یکی دیگر از فعالان بازار هم با تایید این موضوع می گوید: حتی نمایندگی های فر وش هم زیر بار دریافت دلار 4 هزار و 200 تومانی نمی روند و اگر چنین اتفاقی افتاده بود ما حاضر می شدیم که کالاها را با سود بسیار کم به فر وش برسانیم تا بازار از رکود خارج شود.
در این باره ابراهیمی یک واردکننده کالاهای کامپیوتری هم می گوید: بیش از 2 ماه است که کالاهایش در گمرک مانده است و دلاری برای ترخیص کالاها ندارد. به گفته وی، وقتی به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه کرده است هم نتیجه ای نگرفته است. به گفته وی، اعلام شده است که دولت در حال شناسایی افرادی که است با واسطه و نفوذ در دولت توانسته اند دلار  4 هزار و 200 تومانی بگیرند و تا زمانی که این افراد شناسایی نشوند، دلار 4 هزار و 200 تومانی بابت ترخیص کالاها به واردکنندگان ارایه نمی شود. وی می گوید: بابت ترخیص نکردن کالاها، ناچار به پرداخت جریمه شده است و از روزی می ترسد که جریمه پرداختی اش بیش از سرمایه ای که برای ترخیص آن تلاش می کند بشود.
وی می گوید: باید دود چشم اقدام برخی از افراد سودجو به چشم واردکنندگان قانونی که متخلف هم نیستند برود و این عدالت نیست. به همین دلیل است که بسیاری از فعالان این حوزه این صنف خارج شده اند.
به گفته کارشناسان، با توجه به شرایط فعلی، حتی امکان خرید دلار آزاد برای واردکنندگان وجود ندارد و شرای به نحوی است که نمی توان ریسک بیشتری کرد.
 

​​