فناوری اطلاعات

هرآنچه باید درباره پیکسل سوختگی بدانیم

پیکسل سوختگی یکی از مشکلات مهم صنعت تلویزیون است. اما همه کاربران اطلاعات دقیقی درباره ماهیت آن، مشکلاتی که بوجود می‌آورد یا حتی راه‌حل‌های برندهایی مانند سامسونگ برای این مشکل ندارند. در ادامه تلاش کرده‌ایم پاسخی برای این سوالات عرضه کنیم.
 
پیکسل سوختگی چیست؟
پیکسل سوختگی زمانی ایجاد می‌شود که یک تصویر ثابت برای مدتی طولانی روی صفحه نمایش باقی مانده و باعث شود حتی وقتی تصویر تغییر کرده یا نمایشگر خاموش است هم هاله‌ای از تصویر روی آن باقی بماند. 
مهم‌تر اینکه برخی عادات تماشای تلویزیون هم خودشان باعث پیکسل سوختگی می‌شوند مثلا وقتی یک فیلم بلند می‌بینید یا مسابقه فوتبال تیم مورد علاقه‌تان را در شبکه ورزش تماشا می کنید و حتی وقتی می‌خواهید بازی جدید پلی‌استیشن‌تان را امتحان کنید، احتمال پیکسل سوختگی وجود دارد. 
 
مشکل ارگانیک LED
در نمایشگرهای ارگانیک LED (دیودهای خودنورده ارگانیک) هر پیکسل چرخه حیات متفاوتی دارد زیرا نور را بصورت مستقل تولید می‌کند. به این ترتیب هرچه آن پیکسل بیشتر روشن بماند، چرخه حیاتش کوتاه‌تر شده و به این ترتیب نور تولیدی آن و روشنایی تصویر در آن منطقه کمتر شده و به این ترتیب بخشی از تصویر همیشه مانند هاله در آنجا دیده می‌شود. این فناوری اساسا یک فناوری ارگانیک است به این معنی که به مرور زمان رو به افول می‌رود و اگر استفاده از آن در حداکثر ظرفیتش انجام شود، این افول سریع‌تر اتفاق می‌افتد. 
به دلیل ماهیت فناوری بکار رفته در این تلویزیون‌ها، کاربران ارگانیک LED از سال‌های دوم یا سوم با افت کیفیت تصویر و انبوهی از مشکلات از جمله پیکسل سوختگی مواجه می‌شوند. این مسئله را می‌توان در روند رو به افزایش شکایت از این مشکل در فروم‌های تخصصی و سایت‌های تست محصولات مشاهده کرد. 
 
نقطه تمایز تلویزیون‌های سامسونگ در کجاست؟
بصورت ساده می‌توان گفت سامسونگ از فناوری استفاده می‌کند که دچار پیکسل سوختگی نمی‌شود و در نتیجه کاربر می‌تواند با خیال راحت از کیفیت بالای تصاویر در آن لذت ببرد. تلویزیون‌های QLED و UHD سامسونگ در برابر پیکسل سوختگی ایمن هستند و تست‌ سایت‌های بی‌طرف همچون Rtings.com نیز کاملا این گفته را تایید می کند و این یعنی می‌توانید با خیال راحت از تماشای برنامه‌های موردعلاقه‌تان لذت برده و مطمئن باشید که تا سال‌های سال تلویزیون‌تان دچار پیکسل سوختگی نخواهد شد. 
 

​​