بازار سرمایه

این گزارش را سهامداران شرکت‌های پرداخت الکترونیک بخوانند

منبع: بورس نیوز
ثابت ماندن درآمدهای شرکت های پرداخت الکترونیک از یک طرف و افزایش محتمل و چشمگیر هزینه های این شرکت ها از طرفی دیگر، زنگ خطری برای سودآوری و عایدات سهامداران این شرکت ها است.
 
همانگونه که می دانید، تحولات ارزی اخیر کشور و افزایش محتمل نرخ های بازار ثانویه، شرایط بسیار دشوار و پیچیده ای را برای شرکت هایی با مواد اولیه مصرفی وارداتی رقم خواهد زد. 
 
افزایش بهای تمام شده به واسطه افزایش چشمگیر بهای خرید مواد اولیه مصرفی ارز محور، نه تنها بسیاری از تولید کنندگان را دچار مشکل می کند بلکه بسیاری از شرکت های خدماتی را نیز از درگیر معضلاتی جدی خواهد نمود.
 
شرکت های فعال در حوزه پرداخت الکترونیک کشور از جمله شرکت هایی می باشند که به دلایلی نظیر افزایش بهای تمام شده پوزهای خریداری شده و به واسطه آن افزایش محسوس هزینه های استهلاک، از ریسک قابل توجهی در روند سودآوری های خود برخوردارند.
 
محل درآمدی شرکت های پرداخت الکترونیک عمدتا از سه محل دریافت اجاره بهای ماهیانه پوزها(دستگاه کارتخوان) از بانک ها، درآمدهای ناشی از تراکنش های پرداخت و حاشیه سودی سه درصدی از محل فروش پین شارژ های اپراتورهای تلفن همراه می باشد .
 
از طرفی بخش عمده ای از بهای تمام شده این شرکت ها شناسایی هزینه های استهلاک پوزها، هزینه های سربار  شامل تجهیزات و رول های خریداری شده، هزینه های حقوق و دستمزد و ... می باشد که بخش عمده ای از آنها ارتباطی تنگاتنگ با افزایش قیمت ارز دارد.
 
هر چند که به دلیل شناسایی 5 ساله هزینه های استهلاک پوزهای فروشگاهی، تاثیر افزایش نرخ ارز در هزینه های سال جاری چندان قابل توجه نمی باشد اما در میان مدت و به ویژه برای شرکت هایی نظیر "آسان پرداخت" که این روزها به دنبال افزایش سرمایه و خرید و جای گذاری پوزهای فروشگاهی جدید می باشد از ریسک های قابل توجه به شمار می آید.
 
+ | نویسنده: فاطمه ملکی | چاپ | صفحه اصلی

​​