فناوری اطلاعات

رشد 50 درصدی قیمت رم در 3 ماه

منبع: فناوران
بازار خرید وفروش هارددیسک های اکسترنال به دلیل افت میزان واردات، با معضل کاهش شدید موجودی، رشد قیمت و هجوم نمونه های تقلبی به بازار مواجه شده است.
 
به گفته فعالان بازار قطعات کامپیوتری، از زمانی که دلار آهنگی صعودی در پیش گرفت در بازار قطعات کامپیوتری و به ویژه رم و هارددیسک شاهد یک جهش ناگهانی قیمت بودیم که علت اصلی این بود که مردم از ترس گران تر شدن برای خرید به بازارها مراجعه کردند. 
داستان رم هم مانند هارددیسک است و کمتر شخصی را می توان یافت که هر یک سال یکبار رم رایانه خود را ارتقا ندهد. به همین دلیل بازاراین کالاها با رشد چشمگیر تقاضا در یک برهه زمانی و افزایش قیمت مواجه شد.
به گفته یک کارشناس، در شرایط فعلی بازار از کالاهای اوریجینال خالی و نمونه های تقلبی و مرجوعی، جایگزین نمونه های اصلی بازار شده اند؛ در حالی که کسبه بازار زیر بار این موضوع نمی روند. این کارشناس افزود که میزان رشد قیمت هارددیسک طی سه ماه اخیر در حدود 40 درصد و افزایش قیمت رم در ماه های گذشته در حدود 50 درصد گزارش  شده است.
فعالان بازار اما این رشد قیمت را در حدود 20 تا 30 درصد اعلام کرده و می گویند که فروشندگان از ترس انبار شدن کالاها برای فروش با قیمت ارزان تر از عرف بازار اقدام کرده اند. این درحالی است که بررسی های بازاری رشد 50 درصدی قیمت رم و افزایش 40 درصدی  قیمت هارددیسک در 3 ماه گذشته را تایید می کند.

 

​​