فناوری اطلاعات

تبلیغات حوزه سلامت در «نت برگ» و «تخفیفان» غیرقانونی است

منبع: ایسنا
مدیر نظارت سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی گفت: تبلیغاتی که در سایت هایی چون نت برگ و تخفیفان در زمینه ارایه خدمات سلامت می شود فاقد مجوز نظام پزشکی است.
 
فهیمه سادات سالاری گفت: یکی از دغدغه های اصلی ما تبلیغات مداخله گرایان در حوزه پزشکی است.
 درواقع قانون گذار، پیگیری تبلیغات در حوزه سلامت را برعهده نظام پزشکی گذاشته است. از سوی دیگر افزون بر سازمان نظام پزشکی نمایندگان دیگری از شهرداری، اداره ارشاد و غیره در این نظارت  تاثیرگذارند.
وی افزود: هر تبلیغی که در حوزه سلامت صورت می گیرد  باید از کمیسیون نظام پزشکی مجوز گرفته باشد.
 متاسفانه تبلیغاتی که در مکان های گوناگون چون سطح شهر، تبلیغات مجازی و... انجام می شود با پیگیری هایی که انجام می دهیم مشخص می شود، فردی که  در حوزه سلامت برای ارائه خدمان تبلیغات کرده، پزشک نیست و در حوزه تبلیغات خود تخصص ندارد. 
سالاری ادامه داد: در همین راستا به نمونه ای اشاره می کنم که در یکی از روزنامه ها تبلیغی در حوزه سپیدی مو چاپ شده بود که داروی رفع سپیدی مو توسط پزشکی اصفهانی که ماهیت خارجی نداشت، کشف شده بود. از تبلیغات دروغ دیگر می توان به ۵۰۴۰ اشاره کرد که کاملا نادرست است. 
درواقع تعداد بسیار زیادی از افراد به این دسته از تبلیغات اعتماد کرده و دارو را مصرف کردند که متاسفانه مشکلات زیادی را برای آنها ایجاد کرد. اصحاب رسانه، زبان گویا میان مردم و مسوولان هستند. 
مدیر نظارت سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی تشریح کرد: با توجه به این مسائل و مشکلات، رسانه ها بایستی توجه لازم به این معضلات داشته باشند. یکی دیگر از مشکلات ما در جامعه، مساله ارزان فروشی خدمت است. تبلیغاتی که اشاره به ارزان فروشی دارد از دیدگاه سازمان نظام پزشکی مورد تایید نیست.
وی با بیان این که ارزان فروشی خدمت تبلیغاتی در حوزه سلامت است که سلامت جامعه را به خطر می اندازد، توضیح داد: در این زمینه با سایت هایی اینترنتی چون نت برگ و تخفیفان برخورد کرد ه ایم؛ چراکه محصول تبلیغ شده اصلا مجوز نظام پزشکی را ندارد. برای نمونه فردی که در حوزه خدمات زیبایی و پوست کار می کند، اصلا پزشک نیست و تنها یک مداخله گر است. 
 

​​