رسانه‌های اجتماعی

از فروش «خانه به خانه» تا مدیرعاملی یوتیوب

منبع: روزنامه ایران
یکی از زنان موفق حوزه تکنولوژی، «سوزان وویچیتسکی» مدیرعامل فعلی یوتیوب است. وی که از فوریه سال 2014 تاکنون بر جایگاه مدیرعاملی یوتیوب تکیه زده، متولد 5 ژوئیه 1968 در امریکاست و پدرش لهستانی‌الاصل و یکی از پروفسورهای دانشگاه استنفورد است.
جالب است بدانید مدیرعامل فعلی یوتیوب با اینکه در خانواده‌ای زندگی می‌کرد که وضعیت مناسبی از نظر اقتصادی و فرهنگی داشتند ولی در 11 سالگی با مراجعه خانه به خانه، به فروش وسایل مختلف می‌پرداخت. وی در سال 1990 از دانشگاه‌ هاروارد فارغ‌التحصیل رشته تاریخ و ادبیات شد و هرچند از ابتدا قصد داشت دکترای خود را در رشته اقتصاد بگیرد ولی وقتی علاقه خود  را به تکنولوژی دید از خواسته‌‌اش صرف‌نظر کرد و در راه دیگری گام گذاشت که البته موفقیت‌های بسیاری نیز کسب کرد.
زندگی «سوزان» با فناوری رقم خورده بود چون درست در سال 1998 یعنی سالی که لری پیج و سرگئی برین گوگل را در گاراژ خانه وویچیتسکی بنیان گذاشتند، سوزان در کمپانی اینتل مشغول به کار بود.
وی سپس وارد کمپانی گوگل شد و در توسعه بخش‌هایی از این کمپانی مانند تصاویر و کتاب، نقشی عمده داشت و سرانجام هم مسئول تبلیغات گوگل و بخش‌های آنالیز و پژوهشی مربوط به آن شد.
وقتی یوتیوب به عنوان یک استارتاپ کوچک در رقابت با سرویس ویدئویی گوگل برنده شد، سوزان پیشنهاد خرید این استارتاپ را در جلسه هیأت مدیره مطرح کرد. وی دو خرید سودآور برای گوگل داشت که یکی خرید 1.65میلیارد دلاری یوتیوب در سال 2006 و دیگری خرید 3.1 میلیارد دلاری  DoubleClick در سال 2007 بود.
«سوزان» که در سال 2014 مدیرعامل یوتیوب شد، در سال 2015 به عنوان یکی از 100چهره تأثیرگذار تایمز و قوی‌ترین زن در اینترنت شناخته شد. با ورود وی به یوتیوب، درصد کارمندان زن از 24 درصد به 30 درصد رسید و همچنین تعداد کاربران این شبکه اجتماعی افزایش یافت به گونه‌ای که امروز یوتیوب بیش از 1.8میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد و کاربران روزانه یک میلیارد ساعت فیلم روی این پلتفرم می‌بینند.
وی همچنین اپلیکیشن‌های جدید یوتیوب را برای کاربران علاقه‌مند به خانواده، بازی، موزیک و... راه‌اندازی کرد. طراحی سرویس تبلیغاتی YouTube Red و نیز سرویس تلویزیون اینترنتی YouTube TV نیز بخشی دیگر از کارنامه موفق وی است.
سوزان همچنین تلاش کرد با محتوای خشونت‌آمیز و سخنان تنفرآمیز مقابله کند.«سوزان وویچیتسکی» در سال 1998 ازدواج کرد و ثمره این ازدواج 5 فرزند است. برای وی ایجاد توازن بین خانواده و شغل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. وی همچنین برای حقوق مهاجران سوری، مقابله با تبعیض نژادی در کمپانی‌های فناوری و علاقه‌مند کردن دختران به علوم کامپیوتر و کدنویسی نیز تلاش بسیاری داشته است.
 

​​