رگولاتوری

ترامپ و کوک سر میز شام درباره تعرفه ها گپ زدند

منبع: فناوران
دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا دیشب با تیم کوک، مدیرعامل اپل یک ملاقات شام داشتند. هر چند که جزییات این ملاقات مشخص نیست، ولی منابع آگاه می گویند که آنها برای بحث در مورد تعرفه های جدید آمریکا برای کالاهای چینی همدیگر را ملاقات کرده اند.
 
دونالد ترامپ در توییتی که چند شب پیش منتشر کرد، توضیح داد که منتظر ملاقات با مدیرعامل اپل، شخصی است که روی «دلارهای بسیار» در آمریکا سرمایه گذاری کرده است. 
هفته گذشته زمانی که تیم کوک داشت نتایج درآمد اپل را در شرکتش اعلام می کرد در مورد تاثیر تعرفه ها روی اپل توضیح داد و گفت که این تعرفه ها پیامدهای ناخواسته ای را به وجود خواهد آورد. وی همچنین گفت که پیامدهای این تغییر تعرفه های آمریکا را ارزیابی خواهد کرد و آن را با ترامپ به اشتراک خواهد گذاشت. 
اپل چند وقت پیش هشدار داد که این تعرفه های جدید باعث افزایش قیمت محصولات این شرکت خواهد شد زیرا هم قطعات و هم مواد خام با قیمت بالاتری تهیه خواهند شد. همین امر باعث خواهد شد که محصولات اپل با قیمت بسیار بالاتری به مشتریان ارایه شود و در نتیجه بازار کمتر رقابتی خواهد شد و این امر روی تقاضای مشتریان نیز تاثیرگذار خواهد بود. 
نخستین بار نیست که ترامپ با تیم کوک ملاقات می کند. چند وقت پیش تیم کوک در یکی از این ملاقات ها هشدار داد که جنگ تجاری آمریکا با چین تبعات زیادی برای آمریکا خواهد داشت. 
کوک بعد از شرکت در جلسه جمعه خود گفت که اپل فهرستی از محصولاتی را تهیه کرده که از چین وارد می شوند و به احتمال زیاد تعرفه 25 درصدی آمریکا بر قیمت تمام شده آنها تاثیر خواهد گذاشت. 
این در حالی است که چندی پیش خبری شد مبنی بر اینکه ترامپ به کوک وعده داده که آیفون های این شرکت درگیر جنگ تجاری چین و آمریکا نخواهند شد. اما خیلی زود این خبر توسط پیتر ناوارو، مشاور تجاری کاخ سفید تکذیب شد.
گفتنی است که محصولات اپل در خود این شرکت طراحی می شوند، اما مونتاژ آنها در چین و در کارخانه ای مثل فاکسکان انجام می شود. آیفون های این شرکت بیشتری میزان ارزش را در میان محموله های وارداتی چین به آمریکا را دارند و بر اساس گزارش ها، چین در سال گذشته 70 میلایارد دلار آیفون به خاک آمریکا وارد کرده که این مبلغ قابل چشم پوشی نیست. 
با توجه به میزان سودی که اپل به ازای هر آیفون به دست می آورد، با وضع تعرفه های جدید سودش از این هم کمتر خواهد شد. با این اوضاف اگر ترامپ روی افزایش تعرفه کالاهای چینی اصرار کند، اپل چاره ای جز افزایش قیمت گوشی هایش در آمریکا نخواهد داشت.  
 

​​