فناوری اطلاعات

دانستنی‌های ضروری در مورد تلویزیون‌های OLED ال‌جی؛ از دیروز تا امروز و فردا

سال 2018 را پشت سر می‌گذاریم؛ سالی پر از شگفتی از جنبه پیشرفت‌های چشمگیر در فناوری که حالا دیگر از نیمه گذشته است. بسیاری از سازندگان بزرگ تلویزیون این روزها به سمت تولید تلویزیون‌های OLED گرایش پیدا کرده‌اند و بزرگ‌ترین و بهترین تلویزیون مسطح خود را مزین به این ابتکار بی‌نظیر می‌کنند. 
 
تلویزیون OLED نوعی تلویزیون پیشرفته است که به جای لامپ‌های فلورسنت کاتودی سرد یا CCFL که در تلویزیون‌های LCD استاندارد به کار می‌رود از پیکسل‌های خود نورده برای روشن کردن نمایشگر بهره می‌برد. یکی از شرکت‌های پیشگام در استفاده از فناوری OLED شرکت ال‌جی الکترونیکس است که تلویزیون‌های ممتاز خود را به این فناوری نمایشگر تجهیز می‌کند.
 
شرکت ال‌جی به تازگی در یکی از کنفرانس‌های مطبوعاتی خود با اصحاب رسانه و کارشناسان این صنعت تلویزیون‌های جدید OLED ال‌جی را معرفی کرد. اگر به خاطر داشته باشید در نمایشگاه CES 2018 که ماه ژانویه در لاس وگاس برگزار شد، ال‌جی توانست 90 جایزه افتخارآمیز شامل عنوان رسمی "بهترین تلویزیون CES" برای چهارمین سال متوالی را کسب کند؛ افتخاری دیگر برای یک تلویزیون OLED جدید ال‌جی (مدل C8) که مجهز به هوش مصنوعی است. سری W8 از تلویزیون‌های کاغذدیواری ال‌جی نیز جوایز متعددی را به عنوان بهترین محصول نمایشگاه دریافت کرد. علاوه بر این، پروژکتور  لیزری 4K UHD ال‌جی نیز جایزه بهترین پروژکتور نمایشگاه را به خود اختصاص داده است.
 
امسال، در بزرگترین نمایشگاه لوازم الکترونیک مصرفی دنیا یعنی CES که مدت‌هاست در لاس‌وگاس امریکا برگزار می‌شود، ، شرکت ال‌جی الکترونیکس بیش از ده‌ها مدل تلویزیون OLED و همین طور Super UHD را معرفی کرد. مدل‌هایی که در خانواده OLED ال‌جی جای می‌گیرند شامل W8، G8، E8، C8 و B8 بودند. در این مطلب، نکات برجسته در مورد اعضای خانواده OLED ال‌جی را به شما خواهیم گفت.
 
قبل از هر چیز باید مزایای تلویزیون‌های OLED را به شما یادآوری کنیم: این تلویزیون‌ها نسبت به تلویزیون‌های پلاسما و حتی LCD علاوه بر مصرف انرژی کمتر، گرمای کمتری نیز تولید می‌کنند که ال‌جی در کنفرانس‌های مطبوعاتی‌اش بسیار بر آن تأکید می‌کند. هم چنین، خوب است بدانید که تصویر در این تلویزیون‌ها شفاف‌تر و روشن‌تر است و در مقایسه با تلویزیون‌های LCD، از نسبت کنتراست بهتری برخوردارند. 
 
هر کدام از تلویزیون‌های OLED ال‌جی که در CES 2018 معرفی شدند از طراحی‌های متنوعی شامل تصویر روی دیوار، نمایشگر سبز شیشه‌ای، تصویر روی شیشه و صفحه سینمایی برخوردارند. شرکت ال‌جی با تعبیه پردازنده آلفا در تلویزیون‌های OLED امکان ارائه تصاویر بهتر و بازتولید رنگ چشمگیرتر با زاویه دید بی‌نظیر را فراهم می‌کند. علاوه بر این، تلویزیون‌های OLED ال‌جی مجهز به فناوری صدای دالبی اتمُس هستند. دالبی اتمس تأثیر شگرفی در ایجاد تجربه شبه‌ سینمایی فیلم در اتاق نشیمن شما دارد.
 
تلویزیون‌های امسال ال‌جی به لطف پلت‌فرم اختصاصی خود ال‌جی، یعنی پلت‌فرم هوشمند ThinQ، به قابلیت‌های هوش مصنوعی پیشرفته مجهز شده‌اند. با گنجانده شدن هوش مصنوعی در این سری جدید، بینندگان یا مشتریان می‌توانند مستقیماً به وسیله دستگاه کنترل از راه دور با کمک فرمان صوتی خود در تلفن هوشمندشان در تعامل بوده و به امکانات بسیار راحتی مانند فناوری دستیار صدای گوگل دسترسی داشته باشند. به کارگیری پلت‌فرم ThinQ ال‌جی به این معنی است که هر کدام از مدل‌های جدید تلویزیون ال‌جی می‌توانند به منزله یک پایگاه هوشمند خانگی عمل کنند. با بهره‌گیری از این مرکز فرماندهی خانه هوشمند، مشتریان می‌توانند تلویزیون را به دیگر دستگاه‌های هوشمند خانه مانند جاروبرقی، دستگاه تهویه مطبوع هوا، بلندگوهای هوشمند و خیلی از دستگاه‌های دیگر متصل کنند. این قابلیت کار را برای شما راحت می‌کند و شما به سادگی قادر خواهید بود هر کدام از لوازم خانگی هوشمند را تا زمانی که به وای-فای یا بلوتوث متصل هستند تحت کنترل خود در آورید. 
 
پلت‌فرم هوشمند ThinQ سال گذشته با تأسیس آزمایشگاه هوش مصنوعی ال‌جی در کره جنوبی ساخته شد تا تحقیقات در مورد هوش مصنوعی شتاب داده شود. این پلت‌فرم قادر است ادغام و همگام‌سازی ساده و یکپارچه هوش مصنوعی در گستره وسیعی از محصولات را بر عهده بگیرد و سازندگان لوازم ال‌جی نیز از فناوری یادگیری عمیق ال‌جی در محصولات آتی خود بهره بگیرند. 

​​