فناوری اطلاعات

مشکل پهنای باند موردنیاز خدمات دهندگان ماهواره‌ای رفع می‌شود

سازمان فضایی ایران با بررسی وضعیت پهنای باند مورد نیاز ارائه دهندگان خدمات ماهواره ای (SAP) و ظرفیت توسعه بازار خدمات مخابرات ماهواره ای در کشور، از حل مشکلات مربوطه خبر داد.
 
به گزارش سازمان فضایی ایران، در ادامه نشست‌های فنی سازمان فضایی ایران با نقش آفرینان صنعت فضایی کشور، ظرفیت های توسعه بازار خدمات مخابرات ماهواره ای با حضور مدیران ارشد شرکت های ارائه دهنده این خدمات (SAP) مورد بررسی قرار گرفت.
 
در این نشست، علی صادقی نائینی معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران با اشاره به ظرفیت های توسعه بازار خدمات مخابرات ماهواره ای گفت: مخابرات ماهواره ای در سطح جهان دارای بازار گسترده ای از خدمات بوده و اپراتورهای بین المللی و منطقه‌ای، حجم اقتصاد قابل توجهی در این حوزه دارند.
 
صادقی نائینی گفت: با توجه به اینکه پروانه اپراتوری بهره برداری از ماهواره مخابراتی در آینده نزدیک توسط کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات صادر خواهد شد، لذا در این نشست ظرفیتی که با صدور پروانه مذکور به منظور ورود بخش خصوصی و سرمایه گذاران در حوزه مخابرات ماهواره ای کشور ایجاد خواهد شد، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
 
معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران با تاکید بر لزوم توسعه خدمات مبتنی بر ماهواره در کشور توسط بخش خصوصی خاطرنشان کرد: با توجه به رویکرد سازمان فضایی ایران در این خصوص، مشکلات و چالش‌های پیش‌روی شرکت های SAP به منظور توسعه بازار خدمات مخابرات ماهواره ای در کشور مورد بررسی قرار گرفت.
 
وی افزود: از جمله مواردی که شرکت های SAP بدان اشاره داشتند تقاضای افزایش پهنای باند در اختیار سازمان فضایی به منظور بهره برداری این شرکت ها از پهنای باند مذکور، جهت ارائه خدمات ماهواره ای به کاربران نهایی در حوزه های مختلف از جمله شبکه بانکی و ارتباطات روستایی است.
 
صادقی نائینی افزود: مقرر شد در جلسات آتی روی میزان پهنای باند مورد نیاز شرکت های SAP بحث و تبادل نظر صورت پذیرد تا با همکاری و تعامل لازم و تلاش حداکثری، نیاز مورد نظر رفع شود.

​​