فناوری اطلاعات

کاهش 60 در صدی واردات و رشد 100 درصدی قیمت

منبع: فناوران
در پی کاهش واردات قطعات کامپیوتری، در بازار این کالا شاهد رشد چشمگیر قیمت و در پی آن، افزایش عرضه کالاهای تقلبی، غیر اوریجینال و محصولاتی با برندهای نا آشنا هستیم.
 
بررسی های بازاری مشخص کرده است که طی 6 ماه گذشته، حجم واردات قطعات کامپیوتری و به ویژه رم و هارددیسک در حدود 60 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل، کاهش یافته که این کاهش قیمت به رشد 2 برابری قیمت در مورد این کالاها منجر شده است. در کنار این اتفاق در بازار کالاهایی چون رم شاهد رشد عرضه نمونه های کارکرده و افزایش 2 برابری قیمت این نمونه های کارکرده هستیم.
این اتفاق در بازار هارددیسک نیز رخ داده است. به گفته فعالان بازار کامپیوتر، در میان قطعات کامپیوتری، هارددیسک و رم از پرمخاطب ترین قطعات هستند که متاسفانه در ماه های گذشته به دلیل کاهش شدید واردات، شاهد رشد قیمت این کالاها هستیم.
همچنین در ماه های اخیر شاهد رشد عرضه هارددیسک های کارکرده و افزایش تقاضا برای این کالاها هستیم. همچنین کالاهایی با برندهای ناشناخته در بازار موجودند که با قیمتی بسیار گران به فروش می رسند. فعالان بازار در این باره می گویند که در شرایطی که موجودی کالا در بازار به شدت کاهش یافته است، عرضه هارددیسک های کارکرده رایج شده است و خریداران نیز از این هارددیسک ها استقبال می کنند. آنها همچنان زیر بار عرضه نمونه های قاچاق به بازار نمی روند؛ اما کارشناسان می گویند که نه تنها در مورد رم و هارددیسک که در مورد سایر قطعات کامپیوتری مانند مادربرد و کارت گرافیک شاهد رشد عرضه نمونه های قاچاق در بازار هستیم. به گفته آنها، دولت دروازه های واردات را با سخت گیری هایش بسته است و از سوی نبود نقدینگی موجب شده است که کسبه این کالاها را به صورت فله ای خریداری کنند و ضرری که در ماه های گذشته کرده اند از این طریق جبران کنند. به گفته آنها، در شرایط فعلی وضعیت بازار به هیچ وجه قابل کنترل نیست و هیچ بعید نیست شاهد رشد بیشتر قاچاق در بازار کامپیوتر باشیم.
 

​​